روندهای برتر غیرانتفاعی‌ها در 2021

سرانجام زمان آن فرا رسید که بهترین روندهای موسسات غیرانتفاعی­ در سال 2021 را معرفی کنیم. سال 2020 ثابت کرد که نمی­‌توانیم با اطمینان آینده را پیش‌­بینی کنیم. با این حال، می‌­توانیم بر اساس آنچه که سازمان‌­های غیرانتفاعی انجام می‌­دهند، تجزیه و تحلیل کنیم و گزارش دهیم تا اثرگذاری آنها در آینده بیشتر شود.

وبلاگ گلکسی دیجیتال در مقاله‌­ای پیشرفت­‌های حاصله در تکنولوژی هدایت جامعه، مدیریت غیرانتفاعی‌­ها، جمع‌­آ­وری کمک‌­های مالی و نیکوکاری را مورد بررسی قرار داده است. همچنین شرایط و وضعیت نیکوکاری در آینده نزدیک را نیز بررسی کرده است.

سازمان­‌های غیرانتفاعی در سال 2021 باید منتظر چه روندهایی باشند؟

فصول مطالب این مقاله عبارتند از:

1- روندهای تکنولوژی در سازمان‌­های غیرانتفاعی

2- روندهای مدیریت در سازمان­‌های غیرانتفاعی

3- روندهای نیکوکاری و جمع‌­آوری کمک­‌های مالی در سازمان­‌های غیرانتفاعی

4- روندهای امور داوطلبانه در سازمان‌­های غیرانتفاعی

روندهای تکنولوژی در سازمان­‌های غیرانتفاعی

سازمان­‌های غیرانتفاعی امروزی برای انجام کارهای بیشتر به تکنولوژی متکی هستند. تکنولوژی مناسب، کارآمد و مقرون به صرفه است و به سازمان­‌های غیرانتفاعی امکان ادامه ارائه خدمات ضروری را می­‌دهد. تکنولوژی حتی نوع حمایت­‌ها را تغییر داده و موجب تقویت فعالیت‌­های بازاریابی و راه­‌های جمع‌­آوری کمک‌­ها شده و مدیریت داوطلبان را نیز تسهیل کرده است.

گوشی­‌های هوشمند: استفاده از گوشی‌­های هوشمند در حال افزایش است و پیش‌­بینی می­‌شود تا سال 2022 تعداد کاربران اینگونه گوشی­‌ها در آمریکا به 271 میلیون نفر برسد. همچنین برآورد می­شود که تا سال 2022 هزینه تبلیغات مجازی در سراسر جهان از 280 میلیارد دلار تجاوز کند. بنابراین توصیه می‌­شود که سازمان­‌های غیرانتفاعی برای بهره بردن از این روند، سعی کنند موارد زیر را در اولویت قرار دهند: صفحات وب، اپلیکیشن­‌ها و محتوای نوشتاری و تصویری خود را سازگار با گوشی‌­های هوشمند طراحی کنند؛ همچنین فیلم‌­ها و کلیپ­‌هایشان را از طریق یوتیوب در دسترس افراد قرار دهند. در ضمن توصیه می‌­شود که دریافت کمک مالی، ثبت­‌نام از داوطلبان و مطلع شدن از رویدادها و  مشارکت در برنامه‌­های نیکوکاری را برای بازدیدکنندگانی که از گوشی‌­های هوشمند استفاده می­‌کنند، تسهیل کنند.

پیام کوتاه: هنگام ثبت‌­نام از داوطلبان و نیکوکاران در بندهای توافق­نامه شرایط دریافت پیام کوتاه را درج کنید و در صورت رضایت برایشان پیام کوتاه ارسال کنید. به این وسیله به سهولت به آنها دسترسی خواهید داشت. در آینده پیام‌­های کوتاه نقش به سزایی در مدیریت همه جنبه‌­های مدیریت غیرانتفاعی­‌ها از جمع­‌آوری کمک تا ارتباط با داوطلبان خواهد داشت.

رسانه­‌های اجتماعی جدید: اکنون رسانه‌­های اجتماعی بیش از هر زمان دیگری برای جذب طرفداران اهمیت دارند. از سال 2020، هر روز 8/ 3 میلیارد نفر از شبکه‌­های اجتماعی استفاده می­‌کنند و 90 درصد از افرادی که به طور منظم از شبکه‌­های اجتماعی استفاده می­‌کنند 18 تا 29 سال دارند. پیش­‌بینی می­‌شود این تعداد در سال 2021 افزایش یابد. رسانه‌­های اجتماعی یکی از ضروریات سازمان‌های غیرانتفاعی هستند که ­باید در آنها حضور فعال داشته باشند. رسانه‌­های اجتماعی برای جلب توجه به جنبش­‌ها و مسائل اجتماعی نقش ویژه‌­ای را ایفا می­‌کند. هر چه تعداد بیشتری از افراد نسل زومرها که با نام نسل اینترنت نیز شناخته می‌­شوند وارد بازار کار می‌­شوند، جذب آنها برای محقق کردن اهداف سازمان‌­های غیرانتفاعی اهتمام بیشتری را می‌­طلبد.

همکاری از راه دور و ویدئو کنفرانس: دورکاری و ویدئو کنفرانس ویدیویی مدتی است که مورد استفاده قرار می‌­گیرد، اما به احتمال زیاد بخشی جدایی‌­ناپذیر از زندگی و مشاغل در آینده خواهد بود و ممکن است در سال 2021 برای بعضی از داوطلبان و کارکنان غیرانتفاعی‌­­ها به یک واقعیت ثابت تبدیل شود.

بازاریابی ویدیویی و جمع‌آوری کمک­‌های مالی: انتظار می‌­رود که در سال 2021، از کل بازدید آنلاین 82 درصد به ویدئوها اختصاص یابد و 57 درصد از افرادی که ویدئوهای سازمان‌­های غیرانتفاعی را تماشا می‌­کنند، کمک­‌های مالی انجام بدهند. سازمان‌­های غیرانتفاعی می­‌توانند با استفاده از ویدئو و کمپین‌­های پخش زنده، برای بازاریابی و جمع‌­آوری کمک­‌های مالی از مزایای بسیار زیادی برخوردار شوند. اما تکنولوژی نباید جایگزین تعامل اجتماعی شود، زیرا که تعامل اجتماعی باعث می­‌شود داوطلبان شادتر و سالم‌­تر باشند.

مدیریت غیرانتفاعی‌­ها

براساس یافته­‌های وبلاگ گلکسی دیجیتال، مدیریت سازمان­‌های غیرانتفاعی در سال 2021 به صورت­‌های زیر خواهد بود:

رهبری فراگیر و متنوع: ساختار رهبری سازمان‌­های غیرانتفاعی نمایانگر طیف وسیعی از صدای جامعه خواهد بود.

تمرکز بر ماموریت: با توجه به اینکه در سال 2020 به خاطر پاندمی بسیاری از سازمان‌­های غیرانتفاعی از اهداف و ماموریت‌­های خود منحرف شدند و به نیازهای فوری جامعه پاسخ دادند، سال جدید زمان آن است تا بر ماموریت‌­ها، اهداف و مراحل جمع‌­آوری کمک‌­های مالی و همکاری‌­های داوطلبانه خود متمرکز شوند.

نقش کلیدی شفافیت در تجزیه و تحلیل داده‌­ها: شفافیت در ارائه گزارش‌­­ها به سازمان‌­های غیرانتفاعی کمک می­‌کند کمک­‌های مالی بیشتری جذب کنند و از مشارکت تعداد بیشتری از داوطلبان برخوردار شوند. زیرا نیکوکاران و داوطلبان سازمان‌­های غیرانتفاعی دوست دارند بدانند که چگونه تلاش‌­ها و مشارکت‌­های آنها باعث ایجاد یک تغییر پایدار می‌­شود. به همین خاطر بهتر است سازمان­‌های غیرانتفاعی داده­‌های خود را در دنیای مجازی به اشتراک بگذارند.

روند جمع‌­آوری کمک‌­های مالی و نیکوکاری

برای تهیه استراتژی جمع‌­آوری کمک­‌های مالی در سال 2021 موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

تجارب شخصی: در صورتی­که نیکوکاران با سازمان و اهداف شما ارتباط شخصی برقرار کنند اهداکنندگان همیشگی خواهند شد. بنابراین ایجاد روابط بهتر با اهداکنندگان از همیشه مهم‌­تر است. در سال 2021، جمع‌آوری کمک مالی باید کمتر به شکل یک معامله و بیشتر به‌صورت شخصی باشد. اما جمع‌آوری کمک شخصی، مواردی فراتر از استفاده از نام در ایمیل است. اهداکنندگانی که در سطح عمیق‌تری با هدف شما درگیر هستند، به احتمال زیاد به یک حامی وفادار تبدیل می‌شوند. برنامه‌­های مربوط به عضویت اهداکنندگان می­‌تواند درصد قابل توجهی از کل درآمد آنلاین سازمان‌­های غیرانتفاعی را به خود اختصاص دهد. عضویت فرصتی برای افزایش درآمد و تقویت وفاداری اهداکننده است.

روشی متفاوت (و مستقیم) برای درخواست: موسسات خیریه غالباً از موفقیت­‌های گذشته خود برای جلب نظر کمک‌کنندگان و درخواست کمک  استفاده می‌کردند. با این حال، ممکن است این مدل در سال 2021 کمتر اثرگذار باشد. اهداکنندگان امروز می‌خواهند بدانند که مشارکت­‌هایشان تفاوتی ایجاد می­‌کند. به‌ویژه نسل هزاره و نسل جدید موسوم به نسل «زد» (Z) با احساس مسئولیت اجتماعی انگیزه می‌­گیرند. آنها می­‌خواهند بخشی از روند تغییر باشند. برای درگیر کردن نسل بعدی اهداکنندگان، ممکن است لازم باشد نحوه درخواست وجه را تغییر دهید.

افزایش کمک­‌های ماهانه: خدمات مربوط به اشتراک و عضویت در حال شکوفایی هستند و این تعجب‌آور نیست. به همین دلیل پرداخت‌­های ماهانه که رقم کمتری را به خود اختصاص می­‌دهند و به طور خودکار تمدید می‌­شوند، برای مصرف‌کنندگان قابل کنترل و راحت‌­تر هستند و این در حالی است که شرکت­‌ها هم از مزیت حفظ هر چه بیشتر مشتری برخوردار می‌­شوند. این مفهوم بر روند نیکوکاری نیز تأثیر گذاشته است. اهداکنندگان ماهانه نسبت به همتایان خود که سالی یک بار کمک مالی می‌کنند، به مرور زمان کمک­‌های خود را بیشتر می­‌کنند. ارزش سالانه کمک‌­های اهداکنندگان منظم تقریباً سه برابر بیشتر از ارزش کمک‌­های اهداکنندگانی است که یک بار کمک می­کنند!

جمع‌آوری کمک‌های مالی آنلاین: منبع اصلی درآمد: نیکوکاری دیجیتال به‌طور گسترده‌­ای در میان خیرین (و سازمان­‌های غیرانتفاعی مورد حمایت آنها) مورد پسند قرار گرفته است. سازمان­‌های غیرانتفاعی از افزایش 77 درصدی درآمد آنلاین طی پنج سال گذشته خبر داده‌­اند! استفاده از ایمیل هنوز 13درصد از کمک­‌های آنلاین را تشکیل می‌­دهد، اما جمع‌آوری موفق کمک مالی توسط ایمیل می‌تواند به کمی استراتژی نیاز داشته باشد.

جمع‌آوری هوشمندانه کمک‌های مالی در برابر فاجعه: متخصصان پیش­‌بینی می­‌کنند که طی ده سال آینده کنشگری زیست محیطی افزایش یابد، زیرا جوامع خواستار اقدام در این زمینه هستند.

در اینجا چند روش هوشمندانه برای آمادگی در برابر یک فاجعه پیشنهاد می­‌شود:

  • از قبل برنامه‌ریزی کنید: برنامه‌ای آماده داشته باشید، آماده جمع‌‌آوری کمک­‌های مالی یا خدمات قرض الحسنه برای برنامه‌­ریزی، احیا و اقدامات فوری برای امداد رسانی.
  • جامع بیاندیشید: چگونه سازمان، داوطلبان و مجموعه مهارت‌های آن­ها می‌­توانند تفاوتی ایجاد کنند؟
  • دارای استراتژی و باثبات باشید: انتظار برای وقوع یک فاجعه پیش از آنکه اقدامی در راستای آن انجام داده باشیم به معنای بی­‌ثباتی است. تغییر وضعیت نیاز به تفکر و آمادگی خلاقانه دارد. از برنامه‌­های پیشگیری، تخفیف و سازگاری ابتکاری پشتیبانی کنید.

سرمایه‌گذاری بر کمک‌­های شرکت­‌ها: به‌­رغم وجود پاندمی، در سال 2020 کمک­‌های شرکت‌­ها، 4/ 0درصد افزایش داشت و انتظار می‌رود در سال 2021 تا 4/ 1درصد دیگر افزایش یابد. در حالیکه عوامل زیادی روی گرایشات مربوط به کمک شرکت­‌ها تأثیر می‌­گذارند، کارشناسان معتقدند که خیرخواهی شرکت‌ها در سال 2021 بیشترین تأثیر را از (1) رشد تولید ناخالص داخلی و (2) رشد پس‌انداز شرکت­‌ها گرفته است. بنابراین، سازمان‌­های غیرانتفاعی باید به دنبال استفاده از بهترین روش‌­ها در مورد استفاده از کمک­‌های بشردوستانه شرکت­‌ها در سال 2021 باشند.

روندهای غیرانتفاعی 2021: اقدامات داوطلبانه

در سال 2020 تغییراتی را در زمینه اقدامات داوطلبانه شاهد بودیم، زیرا بسیاری از ما از کمک‌­های مورد علاقه خود از خانه حمایت می­‌کنیم. اما بسیاری از سازمان‌­های غیرانتفاعی در حال استفاده از این روندهای داوطلبانه هستند:

اقدامات داوطلبانه مجازی: ویروس کووید-19 روش­‌های داوطلبانه ما را تغییر داد. وجود داوطلبان مجازی برای دوام بسیاری از سازمان­‌های غیرانتفاعی ضروری شده است. بسیاری از داوطلبان برنامه‌­های شلوغ را بزرگترین مانع اقدامات داوطلبانه عنوان می‌­کنند. داوطلب شدن از خانه این انعطاف‌پذیری را در شرایط افراد ایجاد می‌­کند تا بتوانند در زمان و فضای خود تغییر ایجاد کنند.

استقبال از اقدامات داوطلبانه در شرکت‌ها: از برنامه‌­های کمک هزینه کارمندان داوطلب گرفته تا تعیین روزهای اقدامات دوطلبانه در سطح شرکت، کسب و کارها به دنبال یافتن راه‌های خلاقانه برای بهبود چهره عمومی خود، کمک به دیگران و ارتقا رفاه کارمندان هستند. سازمان‌های غیرانتفاعی به عنوان مرکز اجتماعات عمل می‌کنند. آنها بخش خصوصی، اهداکنندگان، داوطلبان، ذینفعان و تصمیم‌گیرندگان را به هم مرتبط می‌کنند. با ورود به سال 2021، سازمان­‌ها باید ابزاری را در اختیار داشته باشند که برای توسعه، حفظ و مدیریت راحت‌­تر این روابط نیاز دارند.

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن