کارآفرینی اجتماعی: آنچه همه باید بدانند

اخیرا سازمان ملل گزارش داد که به خاطر مشکلات مالی، حدود یک میلیارد نفر با گرسنگی روبه‌رو هستند. میلیون‌ها زن و دختر در جوانی به خاطر مشکلات و عدم دسترسی به خدمات پزشکی می‌میرند. بیماری‌های کشنده با سرعت حیرت‌آوری در جهان پراکنده می‌شوند. سطوح مرجانی در حال نابودی‌اند و گونه‌هایی منقرض می‌شوند و ذخایر آب سالم در حال ته‌کشیدن هستند و سطح گرمای کره زمین بالا می‌رود.

بسیاری در مقابل حمله مشکلات، دنیا را به هم می‌ریزند، گیج می‌شوند یا موضعی «کلبی مسلک» اختیار می‌کنند. بسیاری می‌خواهند کاری کنند، اما احساس دستپاچگی می‌کنند و نمی‎‌دانند از کجا شروع کنند یا احساسی به آنها دست می‌دهد که مسائل بزرگتر از آنند که حل شوند. اما افراد زیادی هم وجود دارند که راه‌هایی را برای واکنش خلاقانه، پرانرژی و حتی خوشبینی پیدا کرده‌اند که به وسیله آن با این مشکلات یا ایده‌های قوی و ابزارهای نو برخورد کنند.

«کتاب کارآفرینی اجتماعی: آنچه همه باید بدانند» به چشم‌اندازی که در بالا توصیف شده بخش شهروندی گفته و معتقد است که کارآفرینی اجتماعی پیشتاز آن است. پیدایش بخش شهروندی و کارآفرینی اجتماعی تطابق با نیازهای متغیر جهانی، و عزیمتی است از مدل متمرکز و از بالا به پایین حل مشکلات که در قرن پیش تسلط داشته است به رویکردهای جایگزین برنده – برنده و مشارکتی.

سازمان‌های مالی خرد، فرصت‌های اقتصادی را برای صدها میلیون فقیر فراهم می‌کند و مدرسه‌ها و کتابخانه‌های روستایی‌ای که آموزش باکیفیت را به جاهایی فراتر از راه‌های آسفالته می‌برند‌، نوآوری‌هایی در بخش سلامت ایجاد کرده که مردم را از بیماری‌ها نجات داده و از مرگ و میر نوزادان با مراقبت‌های پیش از تولد، واکسن‌ها، مکمل‌های غذایی و دارو جلوگیری می‌کند.

تجارت اجتماعی به‌طور فزاینده‌ای به تولیداتی توجه می‌کند که نیازهای اساسی بشر را برطرف سازد. محیط زیست را آلوده نکند. دست‌اندرکاران امر آموزش روش‌‎هایی را یاد می‌دهند که همدردی و مهارت‌های حل درگیری‌ها را با خود دارد. تحول‌سازان اجتماعی امروز در یک خصوصیت مشترکند. آنها سکویی برای پرش استعدادهای انسان می‌سازند و تلاش می‌‌کنند تا تعداد بیشتری از مردم فرصت ارائه استعدادهایشان به جهان را داشته باشند. با این کار به مردم کمک بیشتری می‌کنند تا زندگی شرافتمدانه‌ای داشته باشند. از ربع قرن گذشته، کارآفرینی اجتماعی فهم بهتری از بازی بین نقش‌ها پیدا کرده است.

این کتاب در سه فصل به ما می‌گوید: کارآفرینی اجتماعی چیست و چه تفاوتی با کارآفرینی تجاری دارد. بنیانگذاران و پیشگامان آن چه کسانی بوده‌اند؟ چالش‌های ایجاد تغییر در جهان کارآفرینی اجتماعی چیست و تجسم جامعه نوین در پرتو کارآفرینی اجتماعی چگونه رخ می‌دهد؟

اگر به تغییر اجتماعی علاقه‌مند هستید؛ اگر ایده خلاقانه‌ای برای کسب‌وکار اجتماعی دارید یا اگر در یک نهاد اجتماعی داوطلبانه کار کرده یا در دایره اداره‌کنندگان آن هستید، افرا این کتاب ساده، کوتاه و موثر را به شما پیشنهاد می‌کند.

کارآفرینی اجتماعی: آنچه همه باید بدانند

نویسنده: دیوید بورن استین، سوزان دویس

انتشارات: انتشارات بهمن برنا

در فیدیبو بخوانید
افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن