حاکمیت سازمانی؛ نخستین کارگاه افرا در پاییز 1402

در هفدهمین روز از مهر ماه 1402، کارگاه نقش حاکمیت سازمانی در اداره موسسه‌های نیکوکاری توسط موسسه افرا به صورت آنلاین برگزار شد. مدرسین این کارگاه 3 ساعته سرکار خانم ندا شمس و جناب آقای هرمز کیخان‌زاده بوده که این کارگاه را به صورت آنلاین در بستر گوگل‌میت برگزار کردند. در کارگاه حاکمیت سازمانی به آموزش سرفصل‌های مختلف مرتبط با بُعد اول استاندارد افرا یعنی بُعد حاکمیت سازمانی پرداخته شد.

کارگاه حاکمیت سازمانی
کارگاه حاکمیت سازمانی

در کارگاه آموزشی حاکمیت سازمانی شرکت‌کنندگانی از موسسه‌های نیکوکاری و سازمان‌های مردم‌نهاد از جمله: انجمن احیا ارزش‌ها، انجمن اوتیسم ایران، موسسه خیریه همیاران توسعه دانش، کانون توسعه کارآفرینی روستایی اندیشه پویا، انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک، موسسه کارآفرینی خلاق هیوا، موسسه آوای همیاری شرق، موسسه مردم‌نهاد پناه مهر بوعلی، بنیاد غیرانتفاعی گردشگری پایدار، موسسه رجاوندان شهر امید و … حضور داشتند.

کارگاه حاکمیت سازمانی
کارگاه حاکمیت سازمانی

تدریس این کارگاه بر عهده ندا شمس و هرمز کیخان‌زاده بود. ندا شمس بیش از ده سال در سازمان‌های مردم نهاد فعال بوده و به طور مشخص در زمینه توسعه جامعه محلی و ایجاد نهاد محلی سابقه فعالیت دارد. وی سابقه مدیرعاملی در بنیاد توسعه کارآفرینی را دارد و در یک سال گذشته بر ارزیابی اثربخشی پروژه‌های اجتماعی متمرکز است. هرمز کیخان‌زاده دانش آموخته مدیریت (MBA) از دانشگاه صنعتی شریف است. او به عنوان یک کارآفرین، هم-بنیانگذار سه شرکت در ایران و کانادا در حوزه تجهیزات پزشکی و سلامت دیجیتال بوده است. به واسطه ابتلا به دیابت در نوجوانی و پس از فارغ اتحصیلی از دانشگاه، با هم-بنیانگذاری انجمن دیابت گابریک وارد فضای مدیریت NGO شد.

کارگاه حاکمیت سازمانی
کارگاه حاکمیت سازمانی

در کارگاه حاکمیت سازمانی که مخاطب اصلی آن موسسین، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره سازمان ها بودند، سرفصل‌های زیر آموزش داده شدند:

  • مفاهیم پایه در مورد حاکمیت سازمانی
  • الزامات قانونی سازمان‌های مردم‌‎نهاد و موسسه‌های نیکوکاری
  • نقش، جایگاه و الزامات ارکان حاکمیتی ( هیئت امنا/مجمع عمومی، هیئت مدیره و مدیرعامل)
  • اداره‌کنندگان و نظام اداره در سطح حاکمیت سازمانی
  • تعهدات قانونی و حرفه‌ای ارکان
  • آشنایی با نقش و جایگاه مدیرعامل در یک سازمان مردم‌نهاد و موسسه خیریه
  • آشنایی با منشور اخلاقی و مدیریت تضاد منافع در موسسه‌های نیکوکاری
  • رویکرد استراتژیک، چشم‌انداز و مأموریت سازمانی
کارگاه حاکمیت سازمانی

کارگاه‌های آموزشی افرا منطبق با استاندارد افرا طراحی شده است. مدیران و نمایندگان موسسه‌های نیکوکاری و سازمان‌های مردم‌نهاد با شرکت در کارگاه‌های آموزشی افرا در هر فصل سال، با استاندارد افرا و مفاهیم مرتبط با ابعاد هفتگانه استاندارد افرا منطبق با دانش روز آشنا شده و برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های خود توانمند می‌شوند.

ثبت نام رایگان کارگاه‌های آموزشی در موسسه افرا ادامه دارد. شما عزیزان علاقمند می‌توانید از طریق لینک زیر کارگاه‌های آموزشی افرا را ببینید و ثبت‌نام کنید:

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن