برگزاری سمینار آموزشی سرمایه انسانی در موسسات نیکوکاری

سمینار آموزشی سرمایه انسانی در موسسات نیکوکاری با نگاه به استاندارد افرا در دو روز متوالی در هفته جاری (17 و 18خرداد ماه 1400) برگزار شد.

«سرمایه انسانی در سازمان‌های مردم‌نهاد»، «عوامل موثر در مدیریت منابع انسانی»، «نگاه به استاندارد افرا در بعد منابع انسانی»، «سیاست‌های منابع انسانی در مدیریت نیروهای داوطلب و موظف»، «جذب و استخدام»، «تناسب شغل و شاغل»، «حفظ و نگهداشت»، «ارزیابی عملکرد»، «راهبردهای توسعه منابع انسانی»، «جانشین‌پروری»، «فرهنگ سازمانی»، «ارائه مدل مفهومی بعد منابع انسانی» از سرفصل‌های کلیدی این سمینار آموزشی بود که از سوی سرکار خانم فیروزه صابر، فعال اجتماعی و عضو هیئت مدیره موسسه افرا به همراه جناب آقای محمدرضا پیرساجد، مدیر اجرایی موسسه افرا و سرکار خانم دکتر سیمینه آقاجانیان، مدیر پروژه مشاوره و خودارزیابی افرا ارائه شد. در این سمینار که از سوی جناب آقای محمدکاظم متولی، مدیر روابط عمومی موسسه افرا مدیریت شد، 26 نماینده از موسسات نیکوکاری و سازمان‌های مردم‌نهاد از 6 استان‌ کشور شامل تهران، کرمان، اصفهان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، گیلان حضور داشتند.

سمینار آموزشی موسسه افرا به صورت مشارکتی و بر اساس پرسش و پاسخ، گفتگوی موثر و ارائه تجربیات موسسات نیکوکاری و سازمان‌های مردم‌نهاد در هر بخش از سرفصل‌های کلیدی برگزار شد. همچنین نمایندگان موسسات نیکوکاری و سازمان‌های مردم‌نهاد در جریان ارائه استاندارد افرا، نظرات متعددی را نیز در خصوص هر گزاره استاندارد افرا در زمینه جذب، نگهداشت و توسعه نیروی انسانی بیان می‌کردند. بیشترین سوالات در این سمینار حول گزاره‌های استاندارد افرا مطرح شد و موسسات به چالش‌های خود در زمینه جذب و نگهداشت نیروهای داوطلب و تجربیات زیسته خود اشاره کردند. تدوین دستورالعمل جذب و توسعه نیروهای داوطلب و کارکنان، همچنین توسعه سرمایه انسانی و دارا بودن برنامه مدون برای حوزه منابع انسانی، از محور سوالاتی بود که در این سمینار مطرح شد.

بر اساس این گزارش، بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان، انجمن ملی زنان کارآفرین، انجمن احیای ارزش‌ها، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست، بنیاد توسعه فرهنگی سپهر، انجمن دوستداران کودک کرمان، انجمن حامی (حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی)، موسسه مهر و ماه، موسسه مهر طه، موسسه روان آگاه لنگرود، انجمن زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، موسسه عروج دانش و بینش، موسسه توسعه پایدار اردیبهشت، انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توان‌یاب، موسسه مهرپویان سبز اندیشه، کانون توسعه فرهنگی اجتماعی مهر رستم از جمله موسسات و سازمان‌های مردم‌نهاد حاضر در سمینار بودند.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی افرا، از برنامه و زمانبندی‌های آینده وبینارها و سمینارهای آموزشی افرا که با هدف توسعه زیرساخت‌های نیکوکاری در ایران برگزار می‌شود، مطلع شوند.

 

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن