4 نکته برای فراگیرتر شدن ارتباطات در موسسات نیکوکاری

موسسات نیکوکاری تلاش می­‌کنند ذینفعان مختلفی را به کار موسسه، مشغول کنند. اما اگر ادبیات و تصاویری که استفاده می­‌کنید، موجب گمراه شدن بعضی از این افراد شود، چه اتفاقی می­‌افتد؟ در اینجا بررسی می­‌کنیم ارتباطات در موسسه شما، چطور فراگیرتر خواهد شد. همگی می‌­دانیم هر صحبتی که می­‌کنید، اهمیت دارد. استفاده از کلمات صحیح، افراد را ترغیب می­‌کند تا برای کار نیکوکاری شما پول جمع کنند یا نام خود را در کارزار دادخواهی درباره موضوعی خاص، وارد کنند.

برعکس، کلمات یا ادبیات نادرست می‌­تواند تبدیل به مانعی شود که افراد یا گروه­‌های مختلف مردم، از کاری که انجام می‌­دهید احساس ناخوشایندی پیدا کنند، نسبت به کار شما گمراه شوند یا احساس کنند به کار شما تعلق ندارند. از سوی دیگر، موضوع فقط کلمات یا ادبیات کلامی شما نیست، بلکه تصاویری که برای معرفی کار خود استفاده می‌­کنید نیز اهمیت دارد.

بر اساس گزارش چریتی دیجیتال (Charity Digital)، همه ما سوگیری‌­های ناخودآگاهی داریم که ممکن است از آن مطلع باشیم یا نباشیم. مثلا بعضی از مشاغل را مختص جنسیتی خاص فرض می­‌کنیم، یا پیش‌­فرض‌­هایی درباره جنسیت یا فرهنگ اشخاص، در ذهن­‌مان وجود دارد. ممکن است این پیش­‌فرض‌­ها برای بعضی گروه‌­های خاص مضر باشد و آنها را به حاشیه بکشاند. ما متخصصان ارتباطات باید اطمینان یابیم ادبیات و تصاویری که برای معرفی سازمان به کار می‌­بریم، موجب گمراهی افراد نمی‌­شود بلکه فراگیر است تا افراد و گروه‌­های بیشتری را جذب ما کند.

4 روش اطمینان از فراگیرتر شدن ارتباطات

1- از نظر جنسیتی، فراگیر باشید: تفاوت‌­های ظریف و اندکی بین احساس پذیرفته شدن یا احساس محروم شدن از گروه وجود دارد، که می‌­توان به سادگی، مشکلات مربوط به آن را رفع کرد. «می‌­توان به سادگی و با هزینه‌­ای اندک از عبارت‌­هایی استفاده کرد که فراگیر هستند تا از کلیشه‌­های جنسیتی، اجتناب شود. مثلا می‌­توان به جای عبارت «خانم‌­ها و آقایان» یا «پسرها و دخترها»، از عبارت «همه» یا مثلا همه دوستان یا همه عزیزان استفاده کرد. ممکن است این موضوع به نظر شما کم ­اهمیت باشد – یا حتی اهمیتی نداشته باشد – اما برای برخی افراد، تجربه کاملا متفاوتی ایجاد می‌­کند. استفاده از عبارت «همه» احساس تعلق داشتن به موسسه را به وجود می­‌آورد.

2- اجتناب از ادبیات توانمندگرا: حدود 15درصد از مردم جهان، معلولیت دارند، و یک برآورد منابع خانواده در سال 2016/2017 گزارش کرد در انگلیس، از هر پنج نفر، یک نفر معلول است. ادبیات توانمندگرا از عباراتی استفاده می‌­کند که برای افراد دارای معلولیت، تبعیض‌­آمیز محسوب می‌­شود، حتی اگر ناخواسته از این عبارت‌­ها استفاده شود. بعضی از معروف‌­ترین عبارت­‌هایی که معمولا ادبیات توانمندگرا دارد، مثلا استفاده از «گوشتان کر است؟» یا استفاده از کلماتی مانند «مجنون، دیوانه، روانی» است که ممکن است برای توصیف یک تجربه یا یک شخص به کار رود. این عبارت­‌ها و کلمات، به شکلی منفی به معلولیت اشاره دارد و کلیشه­‌ها را همیشگی می­‌کند. ادبیات توانمندگرا در فرهنگ ما رواج دارد، پس لازم است دقت بیشتری به خرج دهیم تا اصطلاحات و عبارت‌­هایی که استفاده می‌­کنیم را تغییر دهیم و کلمات بهتری را با آنها جایگزین کنیم.

3- بررسی استعاره‌­ها و عبارات فرهنگی

مردمی با فرهنگ‌­های بسیار مختلفی در یک کشور زندگی می‌­کنند، بنابراین باید نسبت به استفاده از استعاره‌­ها یا عبارت‌­های رایج در یک فرهنگ، مراقبت به خرج دهید. مثلا عبارت‌­هایی مانند «این مثل آب خوردن است» از جمله عبارت‌­های فرهنگی هستند که همه افراد متوجه آن نمی‌­شوند. بهتر است در ارتباطات خود از ادبیات ساده‌­ای استفاده کنید که همه افراد آن را بفهمند و سوءبرداشت ایجاد نکند.

4- مشارکت دادن جامعه هدف

یکی از آسان‌­ترین راه‌­های اطمینان از فراگیر بودن ارتباطات این است که افرادی که از آنها حمایت می‌­کنید را در فرآیند کاری خود مشارکت دهید. به طور مثال، یک سازمان نیکوکاری در حوزه معلولان می‌تواند تا حد ممکن، افراد معلول را در ساخت محتوای ارتباطی خود مشارکت دهد و به صورت منظم، انواع ارتباطات خود را با افراد معلول در میان بگذارد تا مواردی که نیاز به بهبود دارد را شناسایی کنند.

در نهایت، لازم است اطمینان یابید ادبیات و تصویری که در ارتباطات سازمان نیکوکاری خود استفاده می­‌کنید، برای همه قابل دسترسی است.

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن