کسب‌وکارها چطور می‌تواند به جامعه خدمت کنند؟

مسئولیت اجتماعی شرکت که معمولا با نام CSR شناخته می­‌شود، به فرآیندی مدیریتی اشاره دارد که شرکت­‌ها به وسیله آن، ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌­محیطی را در مدل‌­های عملیاتی خود به کار می‌­گیرند.

بر اساس گزارش وب‌سایت Businesscloud، مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) به سرعت تبدیل به یکی از حوزه‌­های اصلی سرمایه­‌گذاری از سوی رهبران کسب‌­وکار شده است که با برنامه‌­های متنوعی از جمله فعالیت بشردوستانه و اقدامات داوطلبانه، به انجام کارهایی در حیطه CSR می‌­پردازند که به نفع جامعه است و همزمان، نام برند آنها را نیز در جامعه مطرح می‌­کند.

CSR یا مسئولیت اجتماعی شرکت می­‌تواند برای شرکت‌­ها بسیار ارزشمند باشد. گزارش اخیر موسسه «Reputation» که در مجله فوربس (Forbes) منتشر شد نشان داد 42درصد از برداشت مردم نسبت به یک شرکت، مربوط به برداشت آنها از فعالیت‌­های CSR آن شرکت است، یعنی شرکت می­‌تواند به این وسیله، استعدادهای بیشتر و پایگاه مصرف‌­کننده بزرگتری را جذب کند.

اما در دوره کنونی، شرایط پیچیده‌­ای برای موسسات نیکوکاری و شرکای شرکتی بالقوه آنها پیش آمده است. تقریبا چندین دهه است که CSR در شرکت‌­ها بیش از هر زمان مطرح بوده است اما به دنبال همه‌­گیری ویروس کرونا، بسیاری از شرکت‌­ها مجبور شده‌­اند درباره امکانات خود برای انجام تعهدات ارزش اجتماعی، مجددا فکر کنند.

در گذشته نقدهای تندی علیه کسب‌­وکارهای معروفی مطرح شده است که سعی می‌­کنند از مهارت­‌های بازاریابی، برای موضع‌­گیری درباره مباحث اجتماعی استفاده کرده و به این وسیله، سود ببرند – استفاده از اقدامات نیکوکارانه برای اهداف بازاریابی. از این رو، بعضی از رهبران تجاری نسبت به پرداخت پول به فعالیت‌­های CSR دچار تردید شدند.

مشخص است سرمایه­‌گذاری مناسب در CSR نیازمند رویکردی استراتژیک است. تعهد نسبت به یک مشکل جهانی مشهور ممکن است یکی از بهترین راه‌­های تاثیرگذاری به نظر برسد، اما اگر پیش از هر چیز، درک مناسبی از ذینفعان کمکی که شرکت انجام می‌­دهد و رابطه با این ذینفعان ایجاد نشود، ممکن است چنین فعالیت‌­هایی موجب آسیب رسیدن به اعتبار شرکت شود. کسب‌­وکارهایی که به دنبال نمایش سرمایه­‌گذاری موثق در جامعه هستند باید ابتدا درباره اهداف و ارزش‌­های خود فکر کنند. سپس می­‌توانند شریکی پیدا کنند که با آنها هماهنگ باشد.

هدف دیگرتان باید این باشد که به جای گسترش افراطی حوزه فعالیت‌­های CSR خود، تلاش خود را بر اقدامات محلی متمرکز کنید. وقتی تعهد هدفمندانه‌­تر خود را نسبت به جامعه محلی‌­تان نشان می‌­دهید، به بهبود اعتبار شرکت‌­تان و ساخت داستان تجاری قوی‌­تر برای مشتریان خود، کمک می­‌کنید.

همچنین سرمایه‌­گذاری در بخش CSR باید چیزی بیش از نوشتن یک چک با مبلغ بالا باشد. اگر شرکت شما دارایی زیادی دارد، باید به این فکر کنید که محصولات یا خدمات شما چطور می‌­تواند برای پروژه‌­های ارزشمند اجتماعی استفاده شود.

CSR نباید یک پیشنهاد کمک یک مرتبه‌­ای باشد. شرکت­‌هایی که به انجام نوآوری­‌های استراتژیک‌­محور در جامعه می‌­پردازند و ارزش‌­های خود را همسو با شرکای نیکوکاری خود پیش می‌­برند، می­‌توانند تاثیر اجتماعی ماندگاری به وجود آورند، که در سال‌­های آینده، مزایایی برای جامعه آنها و ذینفعان‌شان در بر داشته باشد. فرصت‌­های همکاری متنوع در جایگاه «دوست» تا «شراکت»، موجب شکل‌گیری روابط بلندمدت از طریق ابتکارات شرکت می­‌شود.

همه­‌گیری ویروس کرونا چالش‌­های زیادی برای کسب‌­وکارها و جوامع آنها به وجود آورده است. اما فرصتی نیز برای انعطاف‌­پذیری بیشتر کارهای نیکوکارانه شرکتی فراهم کرده است. وقتی کمی مکث می‌­کنیم تا درباره آنچه که «وضعیت عادی جدید» نامیده می‌­شود فکر کنیم، وقت آن است که کسب­‌وکارها به شکل جدی­‌تری درباره رویکرد اجتماعی، اقتصادی و زیست‌­محیطی خود جهت تسهیل تاثیرگذاری مثبت بر جامعه فکر کنند.

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن