فعالیت‌های نیکوکاری در سازمان‌ها و افزایش مشارکت و تعهد کارمندان

میزان کمک‌های سازمانی تا پایان سال 2016 برابر 18.55 میلیارد دلار بوده که این میزان رشد سالانه 5.3 درصدی داشته است. بسیاری از گروه‌های خیریه  از واحدهای تهیه غذا گرفته تا پناهگاه‌های افراد بی‌خانمان و سازمان‌های پزشکی و درمانی، از این کمک‌ها بهره برده‌اند. افراد کمی هستند که درباره مزایای بیرونی کمک‌های سازمانی تردید داشته باشند، با این حال احتمالا برای بسیاری از ما جالب است بدانیم که فعالیت‌های خیریه سازمانی روی احساس افراد در محل کارشان، چه تاثیری می‌گذارد. بررسی‌های انجام شده روی بیش از هزار کارمند در شرکت‌های مختلف آمریکایی درباره دیدگاه‌شان نسبت به فعالیت‌های خیریه سازمانی، نشان می‌دهد که آن‌ها نسبت به این اقدامات رغبت داشته و فکر می‌کنند که برایشان آموزنده است.

بهبود فرهنگ سازمانی

هر چند بهبود فرهنگ سازمانی در صنایع و بخش‌های مختلف، معانی متفاوتی دارد، اما یک مورد کلیدی برای هر شرکتی وجود دارد که به کارمندان کمک می‌کند تا حس تعلق خاطر نسبت به شرکت‌شان داشته باشند. کمک‌های خیریه برای هر شرکتی یک فرصت طلایی است که می‌تواند در مسیری جدا از محصولات و خدمات آن، باعث تقویت اهداف و برنامه‌های بلندمدت آن شده و به کارمندان کمک کند تا ارتباط بیش‌تر و مستحکم‌تری با آن هدف داشته باشند.

اهمیت کمک‌های خیریه برای تمام شرکت‌ها چندان زیاد نیست، اما برنامه‌ریزی و اجرای رویدادهای خیریه در میان کارمندان حس تعهد و مسئولیت‌پذیری بیش‌تری ایجاد می‌کند. در نظرسنجی انجام شده از گروهی از کارمندان درباره اینکه آیا سازمان‌شان یک هدف شفاف و مشخص دارد، 62 درصد از کارمندان سازمان‌هایی که در تعطیلات رویدادهای خیریه برگزار نمی‌کنند، جواب مثبت دادند و در مقابل میزان کارمندان شرکت‌هایی که رویدادهای مختلف خیریه را در تعطیلات برگزار می‌کنند به 84 درصد می‌رسد. این تفاوت 22 درصدی درست مربوط به برنامه‌ای است که معمولا ارتباط چندانی با دیدگاه یا ماموریت شرکت‌ها و سازمان‌ها ندارد.

در فرصت‌های مربوط به اقدامات خیریه سازمانی که برای کارمندان ایجاد می‌شود، شرکت‌ها می‌توانند سنت‌های مستحکمی را ایجاد کنند که حس غرور و تعلق خاطر را در میان کارمندان‌شان به وجود بیاورند. برای نمونه، شرکت بین‌المللی O.C. Tanner که در زمینه کاریابی فعالیت می‌کند، در فصل تعطیلات سال نو بسته‌های شام بوقلمون را برای سازمان‌های محلی فراهم می‌کند. مدیران این شرکت در این باره می‌گویند: «مشارکت همیشه داوطلبانه و برای هر کارمندانی آزاد است. حالا چند سالی است که این کار را انجام می‌دهیم و این به رسم و سنتی تبدیل شده است مردم مشتاقانه منتظر رسیدن آن هستند.»

وقتی کارمندان در روزهای تعطیلات در رویدادهای خیریه شرکت می‌کنند، بیش‌تر با ارزش‌های سازمانشان پیوند می‌خورند. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، 78 درصد از کارمندانی که فرصت اقدامات خیریه مختلف را پیدا می‌کنند، از ارزش‌های سازمان‌شان حمایت می‌کنند. این در حالی است که این رقم برای کارمندان شرکت‌هایی که چنین فرصتهایی را ندارند، به 50 درصد می‌رسد. این اطلاعات به وضوح نشان می‌دهند شرکت‌هایی که میخواهند فرهنگ سازمانی خودشان را بهبود بدهند، باید فرصت انجام کارهای خیریه را به خصوص در فصل تعطیلات، برای کارمندانشان فراهم کنند.

فرصت بهبود همچنان وجود دارد

در طول دهه‌های گذشته فعالیت‌ها و کمک‌های خیریه بخشی از فضای کاری بوده است و نتایج به‌دست آمده از بررسی‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که اکثر شرکت‌ها رویدادهای خیریه را برای کارمندانشان برگزار می‌کنند. با این حال اما این اکثریت ناچیز است و باید گفت تنها بیش از نیمی از شرکت‌ها چنین فرصت‌هایی را برای کارمندانشان ایجاد می‌کنند.

حدود 15 درصد از شرکت‌ها تنها یک رویداد خیریه برگزار کردند که فعالیت‌هایشان به طور گسترده‌ای از ایفای نقش بابانوئل گرفته تا ایجاد گروه‌های داوطلبانه برای کار در پناهگاه‌های افراد بی‌خانمان، تنوع داشته است. با این حال روند مثبتی در این راه وجود دارد و به گواه آمار، میزان شرکت‌هایی که رویدادهای خیریه مختلفی را در طول تعطیلات برگزار می‌کنند با سهم 36 درصدی بیش‌تر از شرکت‌هایی بوده است که اصلا هیچ اقداماتی در این زمینه انجام نمی‌دهند و میزان آنها به 29 درصد می‌رسد.

20 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مطمئن نبودند که رویدادهای خیریه شرکت‌شان در طول فصل تعطیلات می‌توانست فرصتی برای انجام کمک‌های خیریه باشد. این در حالی است که نتایج به‌دست آمده از این نظرسنجی نشان می‌دهد که احتمالا تعهد و مسئولیتپذیری کمتری در میان این کارمندان وجود خواهد داشت و همچنین احتمالا این موضوع بیارتباط با شیوه ایجاد تعاملی که شرکت‌ها میان این فرصت‌ها و کارمندانشان فراهم می‌کنند، نیست. حتی شرکت‌هایی که در حال حاضر سنت انجام کمک‌ها و کارهای خیریه را هم دارند، می‌توانند راه‌هایی برای بهبود آن رسم و سنت‌ها پیدا کنند و با این کار به کارمندانشان کمک کنند تا احساس تعلق خاطر بیش‌تری داشته باشند. مزیت‌های این راهکار در فرهنگ کاری و میزان تعهد کارمندان شگفت‌انگیز و باورنکردنی است.

شرکت‌های بخشنده کارمندان شادتری دارند

یافته‌های تحقیقاتی زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند کارمندان متعهدتر، به روش‌های مختلفی برای شرکت‌شان مزیت‌هایی مانند افزایش بهره‌وری، روابط بهتر با مسئولان و مدیران و بهبود روند رشد شرکت را فراهم میکنند. برای آن دسته از مدیرانی که اهمیت زیادی به تمرکز بر آمارهای مربوط به سود و ضرر می‌دهند، کارمندان شادتر در نهایت مفیدتر هم خواهند بود. در میان شرکت‌کنندگان نظرسنجی که از آن‌ها به طور مشخص درباره رویدادهای خیریه پرسیده شده بود، 37 درصد احساس تعلق خاطر بیش‌تری با فرهنگ شرکتی داشتند که به آن‌ها فرصت شرکت در رویدادهای خیریه را داده بود. تاثیر رفتاری و اخلاقی این کار روی کارمندان حتی بیش‌تر هم هست، تا جایی که 57 درصد از شرکت‌کنندگان معتقد بودند که فعالیت‌ها و رویدادهای خیریه باعث ایجاد تیم کاری شادتری هم خواهند شد.

در واقع یک فرمول ساده برای انجام اقدامات خیریه هدفمند در سازمان‌ها و شرکت‌ها وجود دارد؛ برنامه‌ها را با کارمندان مرتبط کنید، کمی پول و اعتبار به آن‌ها بدهید و بعد فرصت‌هایی را برای درگیر شدن افراد در این فعالیت‌ها ایجاد کنید. شرکت‌های که این کار را انجام می‌دهند بهترین نتایج مادی و معنوی را به‌دست خواهند آورد. عنصر ارتباط که به راحتی می‌تواند نادیده گرفته شود، بسیار مهم و تاثیرگذار است. ارتباط باید فرصت‌های متنوعی را برای مشارکت ایجاد کرده و همچنین بعد از آن امکان به اشتراک‌گذاری و بهره‌برداری از نتایج را هم فراهم کند. همه این‌ها در کنار هم به ایجاد حس غرور، تعلق خاطر و ارتباط در درک آنچه یک شرکت با همکاری کارمندانش انجام می‌دهد، کمک می‌کنند. هر چه شرکت‌های بیش‌تری روی ایجاد فرهنگ سازمانی بهتر و بهبود قدردانی از کارمندان تمرکز کنند، باید به تدریج و به طور مدوام دیدگاه خودشان را توسعه دهند. سازمان‌ها با ایجاد فرصت‌های انجام کمک‌های خیریه برای کارمندانشان می‌توانند برای تیم‌های کاری‌شان ارزش‌ها و اهداف تازه و بیش‌تری را ترسیم کنند.

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن