جایگاه 2021 ایران در شاخص نیکوکاری جهان

بیش از 10 سال است که «بنیاد کمک­‌های نیکوکارانه» (CAF)، هر سال شاخص نیکوکاری جهان را منتشر می­‌کند. نخستین شاخص نیکوکاری جهان از سوی این بنیاد در هنگامه بحران مالی جهان منتشر شد. شاخص امسال اما به بررسی تاثیرات پاندمی بر روند نیکوکاری در سراسر جهان می­‌پردازد.

این بنیاد خیریه بین‌­المللی در انگلستان به ثبت رسیده است و 9 دفتر در 6 قاره جهان دارد. براساس نتایج شاخص نیکوکاری جهان «CAF» به خاطر بلایای ناشی از «کووید-19» در سراسر جهان، بسیاری از کشورهایی که در دهه گذشته در رده 10 کشور برتر سخاوتمند در امور خیریه جای داشتند، شاهد سقوط رتبه خود بوده‌­اند.

بررسی‌­های «CAF» نشان می‌­دهد که تمایل به نیکوکاری کاهش پیدا نکرده، بلکه نیکوکاری قربانی اعمال محدودیت‌­های قرنطینه­‌ای از سوی دولت‌­ها شده است. با وجود اینکه قرنطینه­‌ها جان بسیاری از انسان­‌ها را نجات داده، اما فرصت­‌های نیکوکاری را کاهش داده است و با ایجاد چالش­‌های بسیار باعث بروز بحران در موسسات خیریه و افرادی که دریافت‌­کننده کمک­‌های این موسسات بودند، شده است و همچنان نیز ادامه دارد.

در این گزارش علاوه بر بینش و ماهیت نیکوکاری در سراسر جهان سه جنبه نیکوکاری نیز مورد بررسی قرار گرفته است که عبارتند از:

1- آیا به تازگی به یک غریبه یا کسی که نمی­‌شناختید کمک کرده‌­اید؟

2- آیا به تازگی به یک موسسه خیریه کمک مالی کرده‌­اید؟

3- آیا در ماه‌­های گذشته وقت خود را به صورت داوطلبانه به یک سازمان خیریه اختصاص داده‌­اید؟

گزارش 2021 شاخص نیکوکاری جهان «بنیاد کمک‌­های نیکوکارانه» که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از سال گذشته میلادی است، نگاهی منحصربه فرد به روند جهانی سخاوتمندی ارائه می‌­کند و نشان می‌­دهد که مردم چه کشورهایی بیشتر در فعالیت­‌های اجتماعی مشارکت داشته‌­اند، کمک‌­های بیشتری به جوامع خود کرده‌­اند و از افزایش کمک خیریه حمایت کرده‌­اند. این گزارش براساس نتایج نظرسنجی از یک میلیون و 600 هزار نفر در سراسر جهان با همکاری موسسه گالوپ تهیه شده است.

بر این اساس، وقایع شگفت‌­آوری که در سال گذشته اتفاق افتاد این موضوع را تقویت کرد که آنچه به‌طور تاریخی جامعه مدنی خوانده می‌­شود در یک سطح بین­‌المللی وجود داشته است و جوامع همچنان نیازمند همکاری تنگاتنگ با یکدیگر هستند. در طول همه­‌گیری «کووید-19»، اهمیت کمک‌­های فرامرزی و همبستگی در سطح جهانی بیش از هر زمان دیگری آشکار شد. زیرا نشان داد هر جامعه‌­ای برای نجات خود نیازمند ارائه راهکار و کمک به دیگر جوامع است.

سخاوتمندترین کشورهای جهان

در رتبه­‌بندی شاخص نیکوکاری 2021 «CAF»، اندونزی توانست عنوان سخاوتمندترین کشور را به خود اختصاص دهد. امسال بیش از هشت نفر از هر 10 نفر اندونزیایی کمک­‌های نقدی انجام داده‌­اند و نسبت فعالیت­‌های داوطلبانه این کشور بیش از سه برابر میانگین جهانی بوده است. اندونزی در مجموع با 69درصد، بالاترین نمره شاخص را دارد. زکات به‌طور گسترده در اندونزی انجام و عواید آن برای نیازمندان توزیع می‌­شود. گزارش‌­ها حاکی از آن است که پرداخت­‌های زکات در کشورهای اسلامی در مواجهه با بیماری همه­‌گیر به‌ویژه در سال 2020 زیاد بوده است.

رتبه­‌بندی 10 کشور سخاوتمند جهان به طور قابل توجهی تغییر کرده است. بسیاری از کشورهایی که همیشه در 10 رتبه نخست سخاوتمندترین‌­ها جای می­‌گرفتند در این گزارش سقوط کرده‌­اند. این تنزل ممکن است به دلیل اثرات پاندمی، اعمال قرنطینه و محدودیت­‌های آن باشد. به عنوان مثال، آمریکا که همیشه در میان پنج کشور سخاوتمند جهان قرار داشت در این گزارش به جایگاه 19 سقوط کرده است. دیگر کشورها مانند انگلستان، کانادا، ایرلند و هلند نیز همگی کاهش قابل توجهی در نمرات خود داشته‌­اند. به جای آنها چندین کشور که هرگز در فهرست 10 کشور سخاوتمند جهان نبودند اکنون در فهرست بخشنده­‌ترین کشورها قرار دارند. نیجریه یکی از این کشورها است. این در حالی است که نیجریه در رتبه‌­بندی شاخص قبلی جایگاه 16 را داشت، اما در گزارش امسال توانسته است با کسب 52درصدی امتیاز کل به رتبه سه برسد. کشور غنا نیز برای نخستین مرتبه در این فهرست قرار گرفته است. به همین ترتیب کشورهای اوگاندا و کوزوو هم در فهرست 10 کشور سخاوتمند جهان جای گرفته‌­اند.

به مانند بسیاری از کشورهای غربی، استرالیا و نیوزیلند از سال 2018 کاهش امتیاز داشته‌­اند و شاخص هر دو کشور زیر میانگین بلندمدت آنها است. با این حال، هر دو همچنان در فهرست 10 کشور سخاوتمند امسال باقی مانده‌­اند.

در سال 2020، بیش از 3 میلیارد نفر در جهان به کسانی کمک کرده‌­اند که آنها را نمی‌­شناختند. این رقم رکورد جدیدی است که در شاخص نیکوکاری جهانی «CAF» به ثبت رسیده است. در 2020 بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال جهان (55درصد) به افراد غریبه کمک کرده‌­اند. به‌­رغم شیوع کرونا، یا شاید به دلیل آن، کمک­‌های مالی در سراسر جهان افزایش یافته است. در سال 2020 تعداد افرادی که نسبت به پنج سال گذشته خود کمک مالی بیشتری انجام دادند 31درصد افزایش یافت.

رتبه و امتیاز 10 کشور برتر

10 کشور سخاوتمند در شاخص نیکوکاری جهان بر اساس گزارش 2021 «CAF» به ترتیب عبارت از اندونزی با 69درصد امتیاز کل، کنیا با 58درصد امتیاز کل، نیجریه با 52 درصد امتیاز کل، میانمار با 51 درصد امتیاز کل، استرالیا با 49درصد امتیاز کل، غنا و نیوزیلند هر یک با 47درصد امتیاز کل، اوگاندا، کوزوو و تایلند نیز هر یک با 46درصد امتیاز کل، است.

جایگاه ایران در جهان

ایران در گزارش 2021 با کسب 39درصد امتیاز کل، رتبه 32 را به خود اختصاص داد. پاسخ ایرانیان که در این نظرسنجی در مورد سه جنبه کمک کردن مورد سوال قرار گرفتند به شرح زیر بوده است:

62درصد از ایرانیانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌­اند اظهار داشته‌­اند که به افراد غریبه و کسانی که نمی‌­شناخته‌­اند کمک کرده‌­اند و از این لحاظ ایران توانسته در رتبه 38 قرار بگیرد.

45درصد از پاسخ­‌دهندگان گفته­‌اند که به تازگی کمک مالی کرده‌­اند و در این جنبه از کمک کردن ایران رتبه 23 را کسب کرده است و 11 درصد از افراد مصاحبه شده نیز تصریح کرده‌­اند که وقت خود را برای مشارکت در فعالیت‌­های داوطلبانه به موسسات خیریه اختصاص داده­‌اند و از این نظر در میان دیگر کشورها ایران رتبه 92 را دارد.

«CAF» با توجه به نتایج حاصل از این گزارش و تغییر رتبه‌­ها اعلام کرده است که در گزارش‌­های آینده این موضوع را به دقت مورد بررسی قرار خواهد داد که آیا ثروتمندترین کشورها که معمولا 10 جایگاه برتر را در فهرست سخاوتمندترین­‌های جهان به خود اختصاص می­‌دادند خواهند توانست بار دیگر جایگاه­‌های گذشته خود را به دست آورند یا خیر. آنچه پاندمی نشان داد حکایت از آن داشت که مردمان بیشتری در این کشورها در مواقع سخت محتاط­­‌تر عمل می‌­کنند، اما تعداد بیشتری از مردم کشورهای کمتر ثروتمند، در چنین مواقعی بیش از گذشته به فکر همنوعان خود خواهند بود.

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن