[rev_slider alias=”self-assessment”]

لینک ورود به پورتال خودارزیابی موسسات

خدمت خودارزیابی چیست و چه کمکی به موسسات نیکوکاری می‌کند؟

موسسه افرا با هدف توسعه زیرساخت‌های مدیریتی موسسات نیکوکاری، استاندارد خود را بر مبنای استانداردهای معتبر بین‌المللی، نظرات متخصصان حوزه مدیریت و سازمان‌های مردم‌نهاد، و متناسب‌سازی با شرایط موسسات ایرانی طراحی کرده است که مبنای ارائه خدمت ارزیابی در سال 98 قرار گرفت. بر این اساس شش موسسه ارزیابی شدند و استاندارد افرا نیز ویرایش شد که در حال حاضر نسخه 1.3 آن مبنای ارائه خدمات افراست. در سال 99 با گسترش کرونا و محدود شدن امکان ارائه خدمات حضوری، و نیز با توجه به محدود بودن سرویس ارزیابی به موسسات تهرانی و محدود بودن ظرفیت ارائه آن، افرا تصمیم گرفت سرویس خودارزیابی را طراحی و ارائه کند.
در سرویس خودارزیابی شما به عنوان موسسه نیکوکاری می‌توانید از طریق پاسخ دادن به مجموعه‌ای از سوالات وضعیت خود را در هر یک از ابعاد هفت‌گانه استاندارد افرا ارزیابی کنید و مجموعه‌ای از توصیه‌های بهبود را نیز بر این اساس بلافاصله از طریق پورتال افرا دریافت کنید. ابعاد هفت‌گانه استاندارد عبارتند از:

  1. حاکمیت سازمانی
  2. سرمایه انسانی
  3. ارتباطات
  4. مالی
  5. برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی
  6. بهبود مستمر
  7. فناوری

بعد از گذشت یک ماه امکان ارزیابی مجدد هر بعد برای شما وجود دارد تا پس از انجام فعالیت‌های بهبود بتوانید مجددا خود را ارزیابی نمایید. به علاوه، امکان ارائه خدمت آموزش برای موسساتی که از خدمت خودارزیابی افرا استفاده می‌کنند وجود خواهد داشت و در قالب وبینارهایی به آموزش هر بعد و عمق‌بخشی به توصیه‌های ارائه‌شده خواهیم پرداخت. چنان‌چه در قالب شبکه‌های موسسات نیکوکاری فعالیت می‌کنید، در صورت انجام خودارزیابی توسط اعضای شبکه امکان ارائه گزارش تحلیلی جمعی نیز وجود خواهد داشت.
افرا مصمم است در مسیر بهبود زیرساخت‌های مدیریتی که لازمه تحقق ماموریت و اهداف ارزشمند شماست، در کنار شما باشد و قدم به قدم شما را همراهی کند.

پاسخ به پرسش‌های متداول

ارزیابی به صورت حضوری در موسسات انجام می‌شد و بر اساس نتیجه ارزیابی موسسه، گزارش تحلیلی ارائه می‌شد و در صورت کسب حد نصاب امتیاز، نشان افرا در یکی از چهار سطح توسعه ارائه می‌شد که یک سال اعتبار داشت. سرویس خودارزیابی یک سرویس آنلاین است که در پورتال افرا ارائه می‌شود و در آن ارزیابی توسط خود موسسه انجام می‌شود و توصیه‌های عملی بهبود بلافاصله توسط موسسه قابل دریافت است و البته در این سرویس نشانی اهدا نمی‌شود. امکان تکرار خودارزیابی و سنجش میزان تغییرات در هر ماه وجود دارد. برای استفاده‌کنندگان از سرویس خودارزیابی امکان درخواست استفاده از سرویس آموزش وجود دارد.

هر موسسه می‌تواند خود را در قالب ابعاد هفت‌گانه استاندارد افرا به صورت جامع ارزیابی کند و دریابد چه نقاط قوتی دارد و در چه مواردی نیازمند بهبود است و بر این
اساس توصیه‌های اصلاحی را دریافت کند. بعد از اجرای توصیه‌ها سازمان می‌تواند خودارزیابی را مجددا انجام دهد. امکان دسترسی به نتایج خودارزیابی‌های گذشته و توصیه‌ها در پورتال افرا همواره برای موسسه وجود دارد. موسسات می‌توانند بعد از خودارزیابی درخواست شرکت در وبینارهای آموزشی افرا را نیز به افرا ارائه کنند و از این سرویس به عنوان سرویس مکمل استفاده کنند. برای شبکه‌های موسسات نیکوکاری نیز امکان درخواست یک پکیج شامل خودارزیابی همه اعضا، ارائه تحلیل جمعی به شبکه، و برگزاری وبینار آموزشی وجود دارد.

چنان‌چه دارای نام کاربری و پسورد پورتال افرا هستید، بلافاصله پس از ورود گزینه خودارزیابی را مشاهده می‌کنید و می‌توانید هر یک از ابعاد استاندارد را انتخاب و سوالات مربوطه را پاسخ دهید و نتیجه خودارزیابی و توصیه‌ها را در پورتال و نیز در یک نسخه قابل پرینت گرفتن دریافت کنید. ویدئوی زیر مسیر تکمیل خودارزیابی را نشان می‌دهد. فرایند پاسخ‌دهی به سوالات بسیار روان است و توصیه می‌شود توسط مدیرعامل با همراهی دست کم بکی از اعضای هیئت مدیره انجام شود. این نتایج در پورتال برای شما ثبت می‌شود و هر زمان مایل باشید می‌توانید به آن مراجعه کنید. چنان‌چه نام کاربری و پسورد پورتال افرا را ندارید، از طریق وب‌سایت افرا (هایپرلینک) یا شبکه‌های اجتماعی افرا با ما تماس بگیرید. در اولین فرصت پس از احراز هویت موسسه، برای شما نام کاربری و پسورد صادر و ارسال خواهد شد.

افرا در پورتال خود به شکل رسمی تضمین می‌کند که از اطلاعات شما حفاطت کند و امکان دسترسی به نتایج خودارزیابی‌های شما برای هیچ نهاد و موسسه‌ای وجود نخواهد داشت. با توجه به قوت افرا در حوزه آی‌تی، از کلیه زیرساخت‌ها و امکانات فنی برای تامین امنیت اطلاعات موسسه شما استفاده شده است.

اگر علاقه‌مند به استفاده از این خدمت برای موسسه خود هستید، لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا در کوتاه‌ترین زمان امکان استفاده از این خدمت برای شما فراهم شود.