افرا و شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه برای تشکیل یک کارگروه مشترک توافق کردند

الگوی توسعه نیکوکاری در عصر کرونا

اولین نشست مشترک افرا با شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در سال 99 با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه برگزار شد. در این نشست که به شکل مجازی برگزار شد، اعضای هیئت‌مدیره و تیم افرا جزییات مهم‌ترین ماموریت‌های این موسسه در سال جاری را در حضور اعضای هیات مدیره شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه اعلام کردند. برآیند این نشست، توافق برای تشکیل یک کارگروه مشترک در راستای بررسی اهداف و برنامه‌ها در سه بخش تحقیق میدانی افرا از موسسات نیکوکاری و شناسایی چالش‌های آنها در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات، همکاری دوجانبه برای تهیه بانک اطلاعاتی از موسسات نیکوکاری و در نهایت ارائه خدمات نرم‌افزاری از سوی افرا متناسب با نیاز موسسات نیکوکاری بود. در این نشست، آراسب احمدیان، عضو هیئت‌مدیره موسسه افرا با ارائه گزارشی دستاوردهای افرا در سال گذشته و برنامه‌های موسسه در سال جاری را تشریح کرد. به گفته وی، افزایش بهره‌وری سازمان‌های نیکوکاری از طریق خدمات ارزیابی یکی از مهمترین اقدامات افرا در سال گذشته بوده که بر اساس آن ارزیابی 6 موسسه نیکوکاری در سال 98 انجام شد. احمدیان با بیان اینکه ارزیابی‌های افرا صرفا به سازمان‌های نیکوکاری محدود نمی‌شود، گفت: ما عملکرد موسسه افرا را نیز ارزیابی می‌کنیم. در جریان شیوع بیماری کرونا در اواخر سال گذشته، به این نتیجه رسیدیم که فرآیند ارزیابی‌ها با صرف وقت و برگزاری جلسات حضوری فعلا امکان‌پذیر نیست، بنابراین استراتژی جدیدی را در نظر گرفتیم. وی در ادامه افزود: توسعه اقتصاد نیکوکاری هدف افرا است و در مسیر رسیدن به این هدف معضل اصلی زیرساخت فناوری اطلاعات موسسات نیکوکاری است؛ بنابراین در استراتژی جدید افرا، توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات موسسات نیکوکاری را در ابتدای مسیر حرکت خود قرار دادیم. وی در ادامه گفت: افرا در فرآیند ممیزی و بهبود استاندارد موسسات نیکوکاری با چند مانع روبه‌رو شد که مهم‌ترین آن بحران کرونا بود. بر این اساس، باید به سمت ممیزی آنلاین پیش می‌رفت که یکی از مسائل اجرای آن نیز عدم وجود زیرساخت سازمانی موسسات بود. بر این اساس، به منظور توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات موسسات نیکوکاری، بسته نرم‌افزار افرا را طراحی کردیم که امکان ممیزی آنلاین، استقرار فرآیندهای استاندارد برای موسسات نیکوکاری و مشاوره را فراهم می‌کند. پیشبرد این استراتژی علاوه بر توسعه زیرساخت موسسات نیکوکاری، منجر به کمک‌پذیر شدن موسسات و دعوت کردن نیکوکاران نیز می‌شود.

احمدیان خدمات جدید موسسه افرا را در چهار بخش تقسیم‌بندی کرد و گفت: نرم‌افزار مدیریت فرآیندهای مالی، نرم‌افزارهای مدیریت فرآیندهای جاری مانند ارتباط با کارکنان و داوطلبان، امکان ارائه طراحی وبسایت به موسسات نیکوکاری، نرم‌افزار CRM، خدمات جدید موسسه افرا است. در این میان، این سوال مطرح است که پشتوانه افرا در اجرای ماموریت خود چیست؟ احمدیان در پاسخ به این سوال به دانش و تجربه مدیریت سازمان‌های بزرگ، نیروی متخصص و متعهد افرا، تجهیز بودن به زیرساخت به‌روز فناوری اطلاعات، امکان ارائه بسته‌های نرم‌افزاری تخصصی برای موسسات نیکوکاری و آشنایی به فضای نیکوکاری در کشور از سوی افرا اشاره کرد. عضو هیات مدیره افرا با اشاره به یک پروژه بررسی میدانی مشکلات موسسات نیکوکاری توسط افرا و نتایج آن، گفت: نتایج این بررسی که 17 موسسه نیکوکاری در آن مشارکت کردند، نشان می‌دهد که بزرگترین مسئله پیش‌روی موسسات، موضوع تامین منابع مالی است که سهم 47درصدی را در بردارد. در مورد راهکار رفع این مسئله نیز 24درصد موسسات به موضوع فناوری اطلاعات اشاره کرده‌اند. به گفته وی، در واقع به‌رغم آنکه ملکه ذهنی موسسات در مشکلاتشان موضوع فناوری اطلاعات نبوده است، اما در 24درصد موارد، راهکارهایی در حوزه فناوری اطلاعات پیشنهاد شده است. وی در جمع‌بندی این گزارش، رویکرد افرا در مسیر توسعه فعالیت‌هایش را همکاری نزدیک با شبکه ملی موسسات نیکوکاری به عنوان متحد استراتژیک در درک نیازهای سازمان‌های نیکوکاری عنوان کرد. از سوی دیگر، تولید بانک اطلاعاتی که برای فعالیت‌های روبه توسعه افرا ضرورت دارد و خود می‌تواند از ابتدا و با درک نیازها بستر مورد استفاده شبکه نیز قرار گیرد، به عنوان رویکرد دیگر افرا در مسیر توسعه فعالیت‌هایش اعلام شد. در این نشست، محمود نظاری، رئیس هیات مدیره افرا با اشاره به هدف بزرگ افرا به منظور توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات موسسات نیکوکاری، اظهار کرد: افرا تمام انرژی خود را صرف ارتقا زیرساخت فناوری اطلاعات موسسات نیکوکاری خواهد گذاشت. فیروزه صابر، مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در ادامه این نشست با بیان اینکه تفاهم و همکاری با موسسه افرا برای هر دو طرف دارای امتیاز است، گفت: یکی از وظایف شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه توان‌افزایی موسسات عضو است؛ یکی از پارامترهای این موضوع نیز بحث زیرساخت فناوری است. بنابراین با تفاهم با افرا می‌توانیم حرکت در این مسیر را تسهیل کنیم. وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر 156 موسسه عضو شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه هستند، اظهار کرد: موسسه افرا برای پیشبرد اهداف خود به جای مراجعه تک به تک به موسسات، می‌تواند از پتانسیل تعامل با شبکه ملی استفاده کند. این همکاری منجر به این می‌شود که برای ادامه آن در بلندمدت به یک مطالعه مشترک در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات دسترسی پیدا کنیم. در ادامه این نشست اعضای هیات مدیره شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه سوالات خود در مورد استراتژی جدید و بسته نرم‌افزاری افرا را مطرح کردند و خواستار این شدند که با تشکیل کارگروهی، فرآیند همکاری‌های دوجانبه با جزییات بیشتری در نشست‌های مشترک مورد بحث و بررسی قرار گیرد. علی اصغر خامنوی، رئیس هیات مدیره شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه، تشکیل کارگروه مشترک برای بررسی جزییات همکاری شبکه با موسسه افرا را تایید کرد که طی هفته آینده در دستور کار قرار گیرد.

افرا یک موسسه غیرانتفاعی است که با هدف توسعه زیرساخت نیکوکاری کشور ایجاد شده است. افرا به موسسه‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا بدون هزینه و با کمک استاندارد افرا، زیرساخت‌های مدیریتی خود را شکل داده یا تقویت کنند. در این راستا سه خدمت خودارزیابی، ارزیابی دیجیتال و آموزش به صورت رایگان در اختیار موسسه‌های نیکوکاری قرار گرفته است.
آشنایی بیشتر با افرا و خدمات آن