کارگاه نقش حاکمیت سازمانی در اداره موسسه‌های نیکوکاری

فلسفه وجودی

با بزرگ شدن سازمان‌ها، اطمینان از این که اداره آن‌ها در چارچوب هدف‌هایی که برای آن انتخاب شده و طبق نظرات صاحبان آن پیش می‌رود؛ نیاز به سازوکاری دارد که به آن حاکمیت سازمانی می‌گویند. پیاده‌سازی حاکمیت سازمانی مستلزم ایجاد یک مجموعه قواعد کاری است که اطمینان‌بخش اجرای هدف‌ها و کنترل پیشرفت و موفقیت آن باشد.

نظام حاکمیت سازمانی اثربخش، عامل کلیدی در تحقق ماموریت سازمان، شفافیت و پاسخگویی به ذی­ربطان است. رویکرد و عملکرد ارکان حاکمیت هر سازمان در نهایت باید به کلیه لایه‌های سازمان و بدنه موسسات نیکوکاری تسری پیدا کند. در این آموزش جایگاه و عملکرد ارکان شامل هیئت موسس، هیئت امنا (مجمع عمومی)، هیئت مدیره و مدیرعامل از دو منظر شایستگی و سازوکارهای مورد نیاز مورد بررسی قرار می‌گیرد. وجود و اجرایی شدن خطوط قرمز اخلاقی و عملکردی، وجود برنامه‎‌ریزی در سطح کلان و کیفیت پیاده‌سازی و شاکله سازمان، از مواردی است که آموزش بعد حاکمیت سازمانی آن را مورد توجه قرار می‌دهد.‌

سرفصل‌های کارگاه حاکمیت سازمانی

  • مفاهیم پایه
  • الزامات قانونی سازمان‌های مردم‌‎نهاد و موسسه‌های نیکوکاری
  • نقش، جایگاه و الزامات ارکان حاکمیتی ( هیئت امنا/مجمع عمومی، هیئت مدیره و مدیرعامل)
  • اداره‌کنندگان و نظام اداره در سطح حاکمیت سازمانی
  • تعهدات قانونی و حرفه‌ای ارکان
  • آشنایی با نقش و جایگاه مدیرعامل در یک سازمان مردم‌نهاد و موسسه خیریه
  • آشنایی با منشور اخلاقی و مدیریت تضاد منافع در موسسه‌های نیکوکاری
  • رویکرد استراتژیک، چشم‌انداز و مأموریت سازمانی

مخاطبان کارگاه حاکمیت سازمانی

مدیران عامل، اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره موسسه‌‌های نیکوکاری و خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد

درباره مدرس

ندا شمس بیش از ده سال در سازمان‌های مردم نهاد فعال بوده و به طور مشخص در زمینه توسعه جامعه محلی و ایجاد نهاد محلی سابقه فعالیت دارد. وی سابقه مدیرعاملی در بنیاد توسعه کارآفرینی را دارد و در یک سال گذشته بر ارزیابی اثربخشی پروژه‌های اجتماعی متمرکز است. او که در برگزاری کارگاه‌های حاکمیت سازمانی با موسسه افرا همکاری داشته، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی است و مدرک کارشناسی خود را در رشته اقتصاد دریافت کرده است. ندا شمس هم اکنون به عنوان مدیر اجرایی موسسه ابتکار و توسعه نوید مشغول به فعالیت است.

هرمز کیخان زاده

هرمز کیخان‌زاده دانش آموخته مدیریت (MBA) از دانشگاه صنعتی شریف است. او به عنوان یک کارآفرین، هم-بنیانگذار سه شرکت در ایران و کانادا در حوزه تجهیزات پزشکی و سلامت دیجیتال بوده است. به واسطه ابتلا به دیابت در نوجوانی و پس از فارغ اتحصیلی از دانشگاه، با هم-بنیانگذاری انجمن دیابت گابریک وارد فضای مدیریت NGO شد. هرمز در طول این 18 سال سمت مدیریت عاملی مجموعه گابریک را نیز برعهده داشته است.

جزئیات دوره

مدرس: ندا شمس و هرمز کیخان‌زاده

نحوه برگزاری: آنلاین

شهریه: رایگان (هزینه‌های برگزاری این کارگاه توسط حامیان مالی افرا پرداخت شده است)

تاریخ برگزاری
دوشنبه 17 مهر 1402 - ساعت 15 تا 18 (آنلاین) ثبت نام
شنبه 27 آبان 1402 - ساعت 15 تا 18 (آنلاین) ثبت نام