درک خیرین از «تاثیر خیریه»ها

زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

موسسات خیریه برای دنبال کردن ماموریت خود به حامیانشان وابسته هستند؛ این حامیان خواه بنیادهای خصوصی و شرکت­‌های بزرگ باشند، خواه افراد، می‌­خواهند بدانند که کمک­‌هایشان باعث ایجاد چه تغییراتی می‌­شود. اینکه افراد خیر چه درکی از موضوع تاثیر خیریه دارند کمتر شناخته شده است؛ به همین دلیل سازمان «بی­‌بی‌­بی وایز گیوینگ الاینس» (BBB wise Giving Alliance) در گزارش ویژه ۲۰۲۱ خود با عنوان «تاثیر خیریه»، ارتقای شناخت بخش خیریه از درک افراد خیر نسبت به تاثیر خیریه‌­ها را هدف اصلی گزارش خود قرار داده است.

موسسات خیریه برای دنبال کردن ماموریت خود به حامیانشان وابسته هستند؛ این حامیان خواه بنیادهای خصوصی و شرکت­‌های بزرگ باشند، خواه افراد، می‌­خواهند بدانند که کمک­‌هایشان باعث ایجاد چه تغییراتی می‌­شود.

اینکه افراد خیر چه درکی از موضوع تاثیر خیریه دارند کمتر شناخته شده است؛ به همین دلیل سازمان «بی­‌بی‌­بی وایز گیوینگ الاینس» (BBB wise Giving Alliance) در گزارش ویژه ۲۰۲۱ خود با عنوان «تاثیر خیریه»، ارتقای شناخت بخش خیریه از درک افراد خیر نسبت به تاثیر خیریه‌­ها را هدف اصلی گزارش خود قرار داده است.

این سازمان برای بررسی درک افراد خیر در مورد تاثیر خیریه، یک نظرسنجی الکترونیکی با بیش از ۲۱۰۰ بزرگسال در سراسر آمریکا و بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال در کانادا انجام داد.

براساس این نظرسنجی، فقط ۳/ ۵۳درصد از شرکت­‌کنندگان در نظرسنجی اعلام کردند هنگامی که از «تاثیر» سخن به میان می‌­آید، می‌­دانند که خیریه به چه معناست. از ۷/ ۴۶درصد باقیمانده، ۱/ ۱۹درصد اظهار داشتند كه از معناي تاثير اطلاعی ندارند و ۶ /۲۷درصد گفتند که مطمئن نيستند.

نبود شفافیت در مورد واژه «تاثیر» در میان نسل‌­های مختلف متفاوت است. نسل ایکس (Gen X) که متولدین اوایل دهه ۶۰ میلادی تا اوایل دهه ۸۰ میلادی را شامل می‌­شود، با ۴ /۴۶درصد، کمترین درک را از این واژه داشته‌­اند. متولدین سال‌­های ۴۶ تا ۶۴ میلادی که به نسل بیبی بومر (Boomers) موسوم هستند به همراه نسل زد یا زومرها (Gen Z) که متولدین سال‌­های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ میلادی هستند با ۵۷درصد بیشترین درک را از واژه تاثیر دارند. این رقم در نسل خاموش یا کهنسالان که متولدین سال‌های ۲۵ تا ۴۲ میلادی هستند، ۵۳درصد و در نسل هزاره (Millennial) که متولدین سال­های اوایل ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ میلادی هستند ۵۵درصد است.

پاسخ شرکت­‌کنندگان در نظرسنجی به «تاثیر خیریه» و توضیح در مورد آن نیز متفاوت بود. ۷ /۲۵درصد از آنها سازمان‌­هایی که به اهداف تعریف شده خود نائل شده­‌اند را به عنوان گزینه‌­ای که «تاثیر خیریه» را به بهترین وجه توصیف می‌­کند، برگزیدند. ۲۲درصد نیز معنی «تاثیر خیریه» را معادل گزینه «یک سازمان به چه میزان در مخارج خود کارایی داشته است» دانستند. ۹ /۱۹درصد نیز گفتند که مطمئن نیستند. ۳ /۱۸درصد کیفیت برنامه­‌های سازمان را انتخاب کردند و ۱۴درصد تعداد موفقیت‌­ها و دستاوردهای یک سازمان را انتخاب کردند.

 

دیدگاه‌­های مختلف در میان نسل­‌ها در مورد «تاثیر خیریه» متفاوت بوده است. جالب است که بیشترین انتخاب افراد نسل زد (Gen Z) «سازمان‌­هایی بود که به اهداف تعیین شده خود رسیده‌­اند». نسل هزاره­ با ۷/ ۲۶ درصد میزان کارایی سازمان در مخارج را برگزیدند. در میان ۱ /۲۶درصد از نسل کهنسالان و ۶/ ۲۳درصد از بیبی بومرها نیز «کیفیت برنامه‌­ها» از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده است.

تاثیر در فرآیند کمک چقدر اهمیت دارد؟

بالغ بر۷/ ۳۰درصد از شرکت­‌کنندگان در نظرسنجی «اطلاعات مربوط به تاثیر خیریه» را به عنوان یک جنبه بسیار مهم در فرآیند کمک­‌های خود ارزیابی کرده‌­اند. این پاسخ بخش قابل توجهی از شرکت­‌کنندگان در نظرسنجی بوده است. جنبه­‌های دیگری در این نظرسنجی نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند. به عنوان مثال، ۵/ ۳۹درصد از پاسخ‌­دهندگان میزان اعتماد خود به موسسات خیریه را بسیار مهم ارزیابی کردند و ۲/ ۲۸درصد مسائل مالی را بسیار مهم ارزیابی کرده‌­اند.

اعتماد به موسسات خیریه بین ۱/ ۳۶درصد تا ۱/ ۴۴درصد در میان نسل‌­های مختلف به عنوان یک جنبه بسیار مهم در فرآیند کمک­‌ها انتخاب شد. تاثیر خیریه در میان نسل زد (Gen Z) با ۵ /۳۱درصد، در میان نسل هزاره‌­ها (Millennial) با ۲ /۳۵درصد، در میان نسل ایکس (Gen X) با ۲ /۳۱درصد و در میان کهنسالان یا نسل خاموش ۷/ ۲۰درصد دومین انتخاب محبوب بود. مسائل مالی در میان نسل بیبی بومرها (Boomers) با ۴ /۴۶درصد نسبتا مهم‌­تر بود، اما همچنان در نسل‌­های دیگر بین ۸ /۱۸درصد تا ۷ /۲۸درصد حائز اهمیت بود.

احساس خیرین در مورد اولویت‌­های رقابتی

شرکت­‌کنندگان در خصوص اهمیت نتایج فوری و بلندمدت کمک به خیریه اظهار داشتند كه هر دو نتیجه فوری و بلندمدت مهم هستند، اما بیشتر آنها (۹ /۳۱ درصد) اظهار داشتند كه نتایج بلندمدت از نتایج فوری (۷ /۲۰ درصد) بسیار مهم­‌تر است.

هنگامی که از آنها خواسته شد شرایطی را در نظر بگیرند که یک موسسه خیریه باید نتایج فوری یا نتایج طولانی مدت را نشان دهد، اکثر شرکت‌­کنندگان (۴۷ درصد) تعادل را ترجیح دادند در حالی که ۱ /۱۷ درصد اولویت­شان نتایج طولانی مدت و ۳ /۱۳ درصد اولویت­شان نتایج فوری بود.

زمانی که از شرکت­‌کنندگان در خصوص اهمیت تعداد برنامه‌­ها یا کیفیت برنامه­‌ها نظرسنجی شد، آنها گفتند که هم تعداد و هم کیفیت برنامه‌­ها مهم هستند. اما ۸ /۳۷درصد بر این باور بودند که کیفیت برنامه بسیار مهم‌تر از تعداد برنامه‌­ها (۹/ ۳۱درصد) است.

هنگامی که از آنها خواسته شد شرایطی را در نظر بگیرند که یک موسسه خیریه باید بین ارائه برنامه‌­های عمیق به تعداد کودکان کمتر یا ارائه برنامه‌­های سطحی اما دسترسی به کودکان بیشتر کدامیک را دنبال کند، بیشتر شرکت­‌کنندگان (۴ /۴۷درصد) تعادل را ترجیح دادند. ۱ /۱۶درصد ارائه برنامه‌­های عمیق­‌تر را ترجیح دادند ۸ /۱۲درصد نیز ارائه برنامه به تعداد کودکان بیشتر را در اولویت قرار دادند. نسل­‌های مسن­‌تر ارائه برنامه‌­های عمیق­‌تر را به تعداد کودکان بیشتر ترجیح دادند.

در این نظرسنجی از شرکت­‌کنندگان درخواست شد تا در خصوص توانایی خود برای ایجاد تغییر تامل کنند، افراد بیشتری (۶/ ۲۴درصد) گفتند که احساس مسئولیت بالایی برای ایجاد تغییر دارند نسبت به ۷ /۱۹درصد که اظهار داشتند احساس قدرت بالایی برای ایجاد تغییر دارند.

خیرین بزرگی که بیش از ۵هزار دلار کمک مالی کرده‌­اند، هم قدرت و هم مسئولیت بالاتری را برای ایجاد تغییر گزارش کرده‌­اند.

براساس این نکته که، وقتی فردی به دنبال ایجاد تغییر است موسسات خیریه تنها انتخاب نیستند، از شرکت­‌کنندگان در نظرسنجی خواسته شد که میزان مفید بودن گزینه‌­های مختلف را ارزیابی کنند. به‌طور کلی، کمک مستقیم به افراد با ۸ /۲۶درصد بهترین روش­ برای ایجاد تغییر و پس از آن موسسات خیریه با ۱ /۲۴درصد در رده بعدی و در نهایت عبادت‌­خانه با ۵/ ۲۲درصد در جایگاه سوم قرار گرفتند.

نتیجه‌گیری

اطلاعات مربوط به «تاثیر خیریه» به موسسات کمک می­‌کند تا از کارایی بیشتری برخوردار شوند و به خیریه­‌های تاثیرگذار در جذب حمایت­‌ها کمک کنند. در سطح کلان اطلاعات مربوط به «تاثیر خیریه» توانایی کمک به هدایت سرمایه­‌گذاری‌­های اجتماعی در سازمان‌­های اثرگذارتر را دارد.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌­دهد که افراد به نتایج فوری، تعداد برنامه‌­ها و دستاوردهایی که از طریق کمک­‌هایشان محقق شده است، اهمیت می­‌دهند. همچنین نتایج بلندمدت، عمق برنامه‌­ها و دستاوردهای کلی سازمان­‌ها نیز برای آنها حائز اهمیت است.

این نتایج نشان می‌­دهد که افراد خیر درک درستی از اصطلاح «تاثیر خیریه» ندارند. بیش از نیمی از شرکت­‌کنندگان در نظرسنجی بر این باورند هنگامی که صحبت از تاثیر به میان می‌­آید، می‌­دانند منظور از خیریه چیست، اما زمانی که از آنها خواسته می‌­شود تعاریف احتمالی برای اصطلاح «تاثیر خیریه» را بگویند، در مورد توصیف بهتر آن اختلاف نظر دارند. تعجب­‌آور نیست. این اصطلاح در میان کارشناسان خیریه نیز دارای تعاریف متفاوتی است. به عبارت دیگر، حکایت از اهمیت لزوم شفافیت در خیریه‌­ها است.

یافته­‌ها همچنین حکایت از آن دارند که باید به همه جنبه‌­ها توجه داشت. درحالی که فرض عمومی آن است که افراد خیر به دنبال حمایت از سازمان‌­های دارای اثرگذاری بالا هستند، اما نتایج نظرسنجی نشان می­‌دهد که این تنها بخشی از تصویر کلی است.

و بالاخره اینکه، وقتی افراد به دنبال ایجاد تغییر هستند، موسسات خیریه تنها انتخاب آنها نیستند. به عبارت دیگر، حمایت از یک موسسه خیریه ممکن است تنها یکی از گزینه­‌ها باشد.

همانند هزینه­ بیش از حد، تاکید بیش از حد بر اطلاعات تاثیر می‌­تواند عواقب ناخواسته منفی داشته باشد. به همین دلیل درک قدرت و محدودیت­‌های گزارش تاثیر و حفظ دیدگاه درست در هر مورد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
در حال ثبت ...
نظر شما ثبت شد. از مشارکت شما سپاسگزاریم.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
https://afraway.org