بازاریابی و ارتباطات در سازمان های غیرانتفاعی

| خبر
زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

این روزها اهمیت بازاریابی و ارتباطات در زمینه‌های مختلف بر کسی پوشیده نیست. اما این موضوع خیلی بیشتر از آنچه تصور می‌شد، در سازمان‌های غیرانتفاعی از اهمیت برخوردار است.

این روزها اهمیت بازاریابی و ارتباطات در زمینه‌های مختلف بر کسی پوشیده نیست. اما این موضوع خیلی بیشتر از آنچه تصور می‌شد، در سازمان‌های غیرانتفاعی از اهمیت برخوردار است.
موسسه افرا در ویژه‌نامه‌ای با عنوان «بازاریابی و ارتباطات در سازمان‌های غیرانتفاعی»، ۱۱ درس‌آموزی که به کمک مدیران سازمان‌های غیرانتفاعی در این زمینه می‌آید را بررسی کرده است.
ارزیابی‌های کارشناسی حاکی از این است که معمولا درباره بازاریابی در دنیای غیرانتفاعی‌ها دو رویکرد وجود دارد. برخی رهبران و اداره‌کنندگان سازمان‌های غیرانتفاعی‌ها که اغلب در چارچوب‌های فکری دیگری آموزش دیده‌اند، از درک این موضوع غافل می‌مانند که بازاریابی چه دستاوردهایی می‌تواند برای سازمان‌شان به ارمغان بیاورد و چه کارهایی را نمی‌تواند برای سازمان‌شان انجام دهد. در مقابل، رهبران سازمان‌های غیرانتفاعی که آینده‌نگر هستند، آنچه را که در بخش انتفاعی از مدت‌ها قبل مورد استفاده قرار گرفته است را تشخیص داده و این موضوع را درک می‌کنند که بازاریابی عنصری ضروری است.
با وجود اینکه عملکرد بازاریابی با نام‌های زیادی در سازمان‌های غیرانتفاعی از قبیل ارتباطات، ترویج، امور خارجی، روابط عمومی یا مدیریت برند شناخته می‌شود، اما اهداف اصلی آنها تقریبا مانند یکدیگر است و آن اهداف عبارت از تعریف و دفاع از موقعیت یک سازمان و پیشبرد آن به سمت موفقیت در ماموریتش است.
بازاریابی به پرسش‌های زیر پاسخ می‌دهد:
• وجه تمایز برنامه ما چیست؟
• می‌خواهیم چگونه شناخته شویم؟
• به چه دلایلی کار ما در یک سازمان غیر‌انتفاعی مرتبط است با برنامه‌ها، ماموریت و گروه هدف؟
با تشدید رقابت برای کسب منابع خیریه و جلب توجه عموم، پاسخ این پرسش‌ها برای هر سازمان غیرانتفاعی کاملا حیاتی به نظر می‌رسد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
در حال ثبت ...
نظر شما ثبت شد. از مشارکت شما سپاسگزاریم.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
https://afraway.org