گام جدید افرا در تعامل با موسسات نیكوكاری

| خبر
زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

افرا در راستای ماموریت اصلی خود که توسعه ظرفیت و توجه به زیرساخت موسسات نیكوكاری است، گام جدیدی برای ارتباط پایدار با موسسات نیكوكاری برداشت.

افرا در راستای ماموریت اصلی خود که توسعه ظرفیت و توجه به زیرساخت موسسات نیكوكاری است، گام جدیدی برای ارتباط پایدار با موسسات نیكوكاری برداشت. برگزاری نشست‌های مشترك افرا با نمایندگان موسسات نیکوکاری و شبکه‌های تخصصی تصمیم جدیدی است كه به منظور بهره‌گیری از مشورت و همفکری موسسات در راستای پاسخ به نیازهای آنها تدارك دیده شده است.
در اولین نشست مشورتی افرا و نمایندگان موسسات نیكوكاری و شبكه‌های تخصصی كه ۱۹مهر ماه برگزار شد، مدیران عامل چهار موسسه و دو شبكه تخصصی نیكوكاری حضور داشتند و نقطه نظرات، دغدغه‌ها و پیشنهادهای خود را با هیات‌مدیره و تیم افرا به اشتراك گذاشتند.
در ابتدای این نشست، آراسب احمدیان، عضو هیات مدیره افرا، فلسفه شکل‌گیری افرا را توسعه اقتصاد نیکوکاری در ایران دانست و گفت: مسیری که افرا باز کرده، مسیر تعریف یک استاندارد است که در انطباق با استاندارد موسسات نیکوکاری بتواند زیرساخت‌های سازمانی را توسعه و بهبود دهد. احمدیان با اشاره به فرآیند ارزیابی موسسات نیكوكاری، اظهار كرد: افرا با حدود یکسال کار روی تجارب جهانی در کنار دانش متخصصین ایرانی، توانست با نسخه اول استاندارد خود ۶موسسه را در حوزه‌های مختلف و اندازه‌های متعدد در اولین سال فعالیت، مورد ارزیابی و ممیزی قرار دهد. وی همچنین با اعلام این خبر که استاندارد افرا به ویرایش سوم رسیده، توضیح داد: این فرآیند در یک بازه زمانی تقریبا هفت- هشت ماهه از دی ماه ۹۸ تا مرداد ۹۹ صورت گرفت تا بتواند خودارزیابی موسسات نیکوکاری را پشتیبانی کند.
در ادامه این نشست، نسیم طواف‌زاده، مدیرعامل موسسه سبزکاران، به چالش‌های حوزه استاندارد پرداخت و گفت: یکی از چالش‌های پیش‌روی ما در سازمان‌های مردم‌نهاد که در حوزه‌های نیکوکاری در حال فعالیت هستیم این است که اکثریت استانداردها یا سیستم‌های مدیریتی بر اساس خیریه‌ها تعریف شده است و این داستان در جاهایی ما را به چالش می‌کشد.
لیلی رضایی، مدیرعامل موسسه خیریه بهنام دهش‌پور در این نشست به موضوع ارزیابی اشاره كرد. به گفته وی، ‌با توجه به اینکه مساله ارزیابی موسسات نیکوکاری در ایران و توسط یک موسسه ایرانی در حال انجام است، یکی از چالش‌های پیش‌روی افرا می‌تواند جلب اعتماد موسسات باشد که به نظر من موضوع مهمی است.

محمود نظاری، رئیس هیات مدیره افرا نیز با اشاره به روند ارزیابی موسسات، گفت: شکل‌گیری استاندارد افرا و ممیزی ۶موسسه نیکوکاری بزرگ و معتبر و در صف قرار گرفتن موسسات داوطلب ممیزی قبل از کرونا، مسیر اعتمادسازی را برای افرا شکل داد.
سهیل معینی، مدیرعامل شبکه نابینایان و کم‌بینایان چاووش، به دو شكل ارزیابی موسسات نیكوكاری اشاره و اظهار كرد: ما به دو شکل می‌توانیم به ارزیابی و کمک به موسسات بپردازیم. یکی ارزیابی تکنیکال درونی است که از خود NGOها می‌پرسیم که با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستند؟ اما بحثی که می‌تواند به ارزیابی موسسات کمک کند، ارزیابی بیرونی است. یعنی خیلی وقت‌ها موسسات نمی‌دانند که چالش‌های عمده آنها کجا هست. به عبارتی نمی‌دانند از کجا آسیب‌پذیرند.
پیمان مغازه، مدیر موسسه رحمان نیز در این نشست، با اشاره به مسیر جدید افرا برای خودارزیابی موسسات نیكوكاری، بر آموزش و مشاوره نیز در فرآیند خودارزیابی، تاكید كرد.
فیروزه صابر، مشاور افرا در ادامه نشست با اشاره به اختلاف دیدگاهی كه از حیث مفهوم نیکوکاری وجود دارد، گفت: جدای از اختلاف و تنوع ماموریتی موسسات به‌ویژه در نوع مدیریت و تامین منابع، چون با ذهنیت خودمان استانداردها و بحث‌های مرتبط با آن را می‌بینیم، این مسائل و اختلافات به‌وجود می‌آید. بنابراین اهمیت نگاه بیرونی اینجا بیشتر آشکار می‌شود. اینکه این موضوع چقدر در ماهیت افرا می‌گنجد را باید دید و اگر هم فاصله دارد، باید در تبیین و تعریف موضوع بیشتر کار کرد تا موضوع روشن‌تر شود.
ناصر نوربخش، مدیرعامل بنیاد توسعه فرهنگی سپهر نیز بحث خودارزیابی را موضوع مهمی دانست كه می‌تواند به موسسات در گام اول بسیار کمک کند تا از بیرون ارزیابی شوند. به گفته وی، ابزارهایی که افرا در کنار این خودارزیابی در نظر می گیرد (مثل مشاوره و آموزش) بسیار خوب است. در مورد بحث آموزش و مشاوره نیز در این سال‌ها موسسات بسیاری در این حوزه به فعالیت پرداختند، اما اجرای آموزش دچار مشکل است و من فکر می‌کنم بحث مشاوره می‌تواند تسهیلگر آموزش باشد.
در ادامه این نشست رضا درمان، مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه با اشاره به چالش‌های ارزیابی موسسات نیكوكاری، گفت: یکی از موانع پیش‌روی استاندارد و ارزیابی برای موسسات نیکوکاری، موانع فرهنگی و مسائلی مثل دودفتری بودن و شفاف نبودن در ساختارهای سنتی NGOها است. به اعتقاد من، ارزیابی نشان‌دهنده نقاط ضعف و قوت سازمان است، اما این ریسک وجود دارد که شاید موسسات وقتی با نقاط ضعفی روبه‌رو شوند که برای آن راه حلی ندارند، از انجام آن امتناع کنند و با مقاومت هیات مدیره روبه‌رو شویم.
الهه غریبی، مدیرعامل افرا در ادامه این نشست راهکار خودارزیابی افرا را در پاسخ به نیاز شناخت نقاط قابل بهبود و توسعه آن دانست و افزود: به همین دلیل است که افرا بر دیجیتالی کردن این خدمت به‌منظور سهولت بیشتر موسسات کار می‌کند. در بحث نشان افرا برای موسسات نیز سعی‌مان این است که ذینفعان دیگر و نیکوکاران را در نظر بگیریم و به آنها دید بهتری نسبت به موسسه دهیم تا براساس یک سری اصول ارزیابی شده نسبت به انتخاب موسسات اقدام کنند. در پایان، تیم افرا ضمن تشکر از نقطه نظرات مهمانان، ارتباط و استمرار جلسات را مهم ارزیابی و اعلام کردند که افرا موضوعات مطرح شده را با تمرکز بیشتری بررسی کرده و نتایج آن را به اشتراک خواهد گذاشت.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
در حال ثبت ...
نظر شما ثبت شد. از مشارکت شما سپاسگزاریم.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
https://afraway.org