پیش‌بینی روندهای خیریه در ۲۰۲۱

زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

روند سال ۲۰۲۱ بیانگر نیاز موسسات خیریه به راه­کارها و ابزارهای مجازی برای دیده شدن و انعطاف ­پذیری است. سال ۲۰۲۰ برای موسسات خیریه نرم جدیدی را ایجاد کرد که در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه خواهد داشت. با توجه به موفقیت­‌های به دست آمده در سال ۲۰۲۰ در بخش خیریه، وابستگی به روش­‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱ همچنان وجود خواهد داشت و موسسات خیریه با قابلیت تغییر و انعطاف‌­پذیری با چالش­‌های پیش­رو مقابله خواهند کرد.

هرچه از چالش­‌های سال ۲۰۲۰ برای موسسات خیریه بگوییم، کم گفته‌­ایم. اما سال ۲۰۲۰ ثابت کرد که حوزه خیریه، انعطاف‌­پذیر و پویا است. کووید-۱۹ باعث شد اقتصاد دچار رکود شود، که منجر به کاهش کمک­‌های مالی نیز شد.

اعمال محدودیت‌­های اجتماعی باعث متوقف شدن رویدادهای حضوری شد. رویدادهای حضوری از ارکان تولید منابع برای موسسات خیریه هستند. اما این موسسات به سرعت با اتخاذ رویکرد خلاقانه و ابتکاری برای فعالیت­‌های روزمره خود با بکارگیری رویدادهای مجازی، ارتباط خود با خیرین و نیکوکاران را از طریق ویدئو کنفرانس‌­ها در دنیای مجازی حفظ کردند و به جمع‌­آوری کمک­‌های مالی ادامه دادند. اما در حالی که در سال ۲۰۲۱ موسسات خیریه به نرم‌­های جدید خو می­گیرند با مشکلاتی نو نیز مواجه خواهند شد.

به گزارش وب‌­سایت چریتی دیجیتال (Charity Digital)، در حال حاضر تنها قطعیت این است که با آینده نامطمئنی روبه‌رو هستیم. حدسیاتی در مورد چشم‌­انداز روندهای جمع‌­آوری کمک­‌های مالی در سال ۲۰۲۱ وجود دارند که عبارتند از:

آینده رویدادها مجازی است

به­‌طور سنتی رویدادهای جمع‌­آوری کمک‌­های مالی منبع درآمد حیاتی و ارتباط با خیرین برای بسیاری از موسسات خیریه بوده است که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ برگزاری چنین رویدادهایی متوقف شد. اما موسسات خیریه با پیروی از نرم‌­های جدید با شرایط سازگار شدند که در نتیجه رشد و انفجار رویدادهای مجازی را در پی داشت و انتظار می­‌رود که این روند در طول سال ۲۰۲۱ نیز ادامه داشته باشد.

رویدادهای مجازی مزایای بی­‌شماری برای موسسات خیریه به همراه داشته است از جمله می‌­توان به کاهش هزینه­‌ها و افزایش مشارکت اشاره کرد. موسسات، دیگر نیازی به اجاره محل و پرداخت هزینه­‌های پذیرایی و سایر هزینه­‌های مرتبط با برگزاری رویداد را ندارند. رویدادهای مجازی تاثیرگذار تنها به مخاطبانی پر شور و با سطح مشارکت بالا نیاز دارد.

در کنفرانس­‌های مجازی، امکان حضور افراد از منزل و در شرایط آسان فراهم است. بدین ترتیب موسسات خیریه بر محدودیت­‌های جغرافیایی غلبه می‌­کنند. شرکت­‌کنندگان دیگر نیازی به رزرو بلیط هواپیما یا دیگر شکل‌­های مسافرت، رزرو هتل و سایر موارد ضروری برای حضور فیزیکی را ندارند. همه آنچه که نیاز است تنها روشن کردن کامپیوتر است که همه این موارد باعث کاهش آلاینده‌­های کربنی نیز می‌­شود.

رویدادهای ترکیبی بهترین حالت است

این نوع رویدادها که ترکیبی از حضور فیزیکی جمع کوچکی در کنار حضوری مجازی و ویدئو کنفرانس افراد بیشتری هستند در سال ۲۰۲۰ مورد استقبال زیادی قرار گرفت و به نظر می‌­رسد در سال ۲۰۲۱ نیز همچنان تداوم خواهند داشت. رویدادهای اینچنین تعادل خوبی میان بهترین جنبه‌­های حضور فیزیکی و رویدادهای مجازی ایجاد می‌­کنند.

محدودیت­‌های کرونایی حتی با وعده واکسیناسیون، یک شبه ناپدید نمی‌­شوند و احتمالا به تدریج کاهش می­‌یابند. در اوایل سال ۲۰۲۱ شاهد رویدادهای ترکیبی با حضور فیزیکی گروه‌­های کوچک و رعایت محدودیت‌­های اجتماعی خواهیم بود. ولی به مرور افراد بیشتری ممکن است به صورت حضوری در رویدادها شرکت کنند. به هر حال به نظر می‌­رسد همه موسسات خیریه به خاطر درس‌­هایی که از سال ۲۰۲۰ آموخته‌­اند، عوامل مجازی را مدنظر خواهند داشت.

حرکت به سمت جمع­‌آوری کمک­‌های مالی دیجیتال

دنیای جدید دیجیتال خواهد بود. کمپین‌­های جمع­‌آوری کمک‌­های مالی دیجیتال، مزایای مشابه بسیاری، به مانند رویدادهای ترکیبی و مجازی ارائه می‌­کنند. آنها ساده و مقرون به صرفه خواهند بود، همان چیزی هستند که بازار سال ۲۰۲۱ آن را می‌­طلبد.

جمع­‌آوری کمک­‌های مالی آنلاین به موسسات خیریه اجازه می‌­دهد که بیشتر تمرکز خود را به تاثیرگذاری معطوف کنند، در حالی که هنوز جذب کمک‌­های مالی را نیز انجام می­‌دهند. این روش‌­ها در سال ۲۰۲۰ به طور روزافزون به کار گرفته شدند. به نظر می‌­رسد جمع‌­آوری کمک­‌های مالی آنلاین در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد.

استفاده از رسانه‌­های اجتماعی برای افزایش دسترسی

براساس نظرسنجی «گلوبال ترندز» (Global Trends) 80 درصد از اهداها در سال ۲۰۲۰ به صورت آنلاین انجام شد. انتظار می‌­رود این عدد در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد. پلتفرم­‌های رسانه‌­های اجتماعی مختلف، فرصت‌­های مهمی برای جمع­‌آوری مستقیم کمک‌­های مالی فراهم می­‌کنند.

در سال ۲۰۲۱، موسسات خیریه به پلتفرم‌­های رسانه‌­های اجتماعی توجه خواهند کرد و بر رسانه‌­هایی از قبیل فیس‌بوک، اینستاگرام و توئیتر تمرکز بیشتری خواهند داشت. ممکن است امسال موسسات خیریه از گزینه‌­های ویدئویی رسانه­‌های اجتماعی مانند پخش مستقیم و استوری­‌ها بهره کامل ببرند. استفاده از ویدئو به جای متن به موسسات خیریه این امکان را می‌­دهد که مخاطبان بیشتری را جذب کنند. موسسات خیریه در سال ۲۰۲۱ ­باید تمرکز خود را بر پلتفرم­‌های ویدئویی معطوف کنند.

انعطاف­‌پذیری به یک نرم جدید تبدیل شده است

موسسات خیریه همچنان به یافتن راه‌­ها و رویکردهای جدید برای برآورده ساختن تقاضاهای لجستیکی و اقتصادی کووید-۱۹ ادامه می­‌دهند. شرایط و اوضاع نامشخص است. بهترین روش برای مقابله با شرایط بلاتکلیفی، انعطاف‌­پذیری و قابلیت تغییر است. شرکت­‌های دیجیتال برای تامین نیازهای نرم جدید در حال تلاش هستند. موسسات خیریه باید در سال ۲۰۲۱ به اتفاقات دیجیتال توجه داشته باشند. بهترین دستاوردهای دیجیتال به موسسات خیریه کمک می­‌کنند تا با اطلاع از پیشرفت‌­ها در این زمینه، روش­‌های جمع‌­آوری کمک‌­های مالی موثرتر و کم هزینه‌­تری را اتخاذ کنند و ارتباط خود با حامیانشان را حفظ کنند.

گام بعدی در آینده خیریه‌­ها

اهمیت پیروی: انطباق با مقررات کووید-۱۹ یکی از بارزترین چالش­‌ها در سال ۲۰۲۰ بود و در سال ۲۰۲۱ نیز به عنوان یک چالش مهم باقی خواهد ­ماند. موسسات خیریه ضمن انجام فعالیت‌­های روزمره خود و تلاش در زمینه جمع‌­آوری کمک­‌های مالی نیاز است تا از محدودیت­‌هایی که وضع می‌­شوند نیز پیروی کنند. سال ۲۰۲۱ بسیاری از چالش‌­هایی که خیریه‌­ها در سال ۲۰۲۰ تجربه کردند را به همراه خواهد داشت.

تاثیر اقتصاد: موضوع مهم دیگری که بخش خیریه با آن روبه‌روست، عواقب اقتصادی ناشی از کووید-۱۹ است. دنیا وارد یک رکود جهانی شده است. رکود اقتصادی تاثیر منفی بر کمک­‌های مالی دارد. اما کووید-۱۹ رکود اقتصادی نیست بلکه یک بحران است و عجیب­‌تر اینکه این موضوع برای بخش خیریه ممکن است که یک خبر خوب باشد.

تحلیل‌­های انجام شده در آمریکا نشان می‌­دهد که کمک­‌های مالی در دوران بحران­‌ها افزایش می‌­یابد. این موضوع در طول هر دو جنگ جهانی و رکود بزرگ (رکود گسترده اقتصادی جهان پیش از جنگ جهانی دوم) مشاهده شده است. مطالعات انجام شده تایید می‌­کند که میزان کمک­‌های مالی در قرنطینه اول پاندمی در انگلستان نیز افزایش یافت. لذا موسسات خیریه باید محتاط باشند و با سخت­‌کوشی برای دیده شدن و نشان دادن ارزش خدماتی که ارائه می‌­کنند به جمع‌­آوری کمک­‌های مالی به طور موثر ادامه دهند.

آینده می­‌تواند روشن باشد

روند سال ۲۰۲۱ بیانگر نیاز موسسات خیریه به راه­کارها و ابزارهای مجازی برای دیده شدن و انعطاف­ پذیری است. سال ۲۰۲۰ برای موسسات خیریه نرم جدیدی را ایجاد کرد که در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه خواهد داشت. با توجه به موفقیت­‌های به دست آمده در سال ۲۰۲۰ در بخش خیریه، وابستگی به روش­‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱ همچنان وجود خواهد داشت و موسسات خیریه با قابلیت تغییر و انعطاف‌­پذیری با چالش­‌های پیش­رو مقابله خواهند کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
در حال ثبت ...
نظر شما ثبت شد. از مشارکت شما سپاسگزاریم.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
https://afraway.org