معنادار کردن فرصت‌های داوطلبانه

| مقاله‌ها, نیکوکاران
زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

با پرورش بهره‌­وری کارکنان، بهبود مشارکت آنها و تعمیق ارتباطات یک شرکت با جامعه‌­ای که به آن خدمت می­‌کند، برنامه داوطلبانه شرکت‌ها می‌­تواند ارزش‌­هایی اساسی برای شرکت­‌ها به ارمغان بیاورد. دستیابی به چنین پاداش گرانبهایی نیازمند برنامه‌­ریزی و ملاحظاتی خردمندانه است. شرکت‌­ها باید از مسیرهای آسان برای برنامه­‌های داوطلبانه‌­شان اجتناب کنند، مسیرهایی همچون تقلید از دیگران، تمرکز بر پروژه‌­های باب میل مدیران و مجبور ساختن کارکنان به مشارکت.

در سال‌­های اخیر، فعالیت‌­های داوطلبانه راکد بوده‌­اند یا روند نزولی داشته‌­اند. اما این روند در شرکت‌­ها صعودی بوده است. در حقیقت، مرخصی‌­های با حقوق برای امور داوطلبانه یکی از مزایا برای کارمندان است که در سال‌­های اخیر به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. بر اساس آماری که توسط «جامعه مدیریت منابع انسانی» اعلام شده است، ۴۷ درصد از شرکت­‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۸ برنامه‌­های داوطلبانه جمعی ارائه کردند، در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۴ حدود ۴۰ درصد بوده است که نشان‌­دهنده رشد این برنامه­‌ها است. این درصد برای شرکت­‌های بزرگ بیشتر بوده است. مدیرعامل‌­های شرکت­‌های بزرگ که یک ائتلاف جهانی چند میلیارد دلاری را تشکیل داده‌­اند، گزارش کرده­‌اند که ۶۶ درصد از شرکت‌­های عضو این ائتلاف در سال ۲۰۱۹ مرخصی­‌های با حقوق برای برنامه­‌های داوطلبانه ارائه کرده‌­اند، در حالی که در سال ۲۰۱۶ این رقم ۵۶ درصد بوده است.

به گزارش هاروارد بیزینس ری­وی­یو (Harvard Business Review)، مشخص نیست که با بهتر شدن وضعیت رکود جهانی و دوران پساکرونا این روند ادامه خواهد یافت یا خیر. اما به نظر می­‌رسد وقوع بعضی از بحرا‌ن‌­ها افراد را به نیازهای اجتماعی حساس­‌تر می‌­کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که برنامه‌­های داوطلبانه باعث افزایش بهره‌­وری، مشارکت بیشتر کارمندان و بهبود روند استخدام و حفظ کارکنان می‌­شود. همچنین تحقیقات فواید برنامه‌­های داوطلبانه بر سلامت افراد و حس هدفمندی آنها را مورد تایید قرار داده است. البته این نکته مورد تاکید قرار گرفته است که شرکت­‌ها باید این برنامه­‌های خود را بر پایه معیارهایی همچون اندازه شرکت، انتظارات دریافت‌­کنندگان خدمات و سرمایه­‌گذاران و استانداردها و ویژگی‌­های فرهنگی تنظیم کنند.

در این مطلب سعی بر این است تا در خصوص بهترین روش‌­ها و به‌کارگیری برنامه­‌هایی مفید برای مقابله با مشکلات مشترکی که شرکت­‌ها با آنها مواجه می‌­شوند، توضیح داده شود.

سه مشکلی که معمولا شرکت­‌ها در اجرای برنامه­‌های داوطلبانه با آنها مواجه می‌­شوند عبارتند از:

۱-کپی کردن از دیگران: هنگام انتخاب برنامه‌­های داوطلبانه اغلب مدیران برنامه‌­هایی را که قبلا توسط دیگر شرکت‌­های موفق به آنها پرداخته شده است را برمی‌­گزینند. انتخاب برنامه‌­های دیگر شرکت­‌ها ممکن است با اهداف و ماموریت آنها هم‌راستا نباشد به همان اندازه تاثیرگذار و مفید واقع نشود.

۲-اولویت دادن به سلیقه مدیران: بیشتر مواقع مدیران برنامه­‌های داوطلبانه را بر اساس علایق شخصی خود انتخاب می­‌کنند. اما ممکن است موضوعاتی که برای مدیران مهم هستند، لزوما برای کارمندان به همان اندازه اهمیت نداشته باشند. یافته­‌ها حاکی از آن هستند که برنامه­‌های داوطلبانه‌­ای که بر اساس سلیقه مدیران انتخاب می‌­شوند، توسط کارمندان به خوبی پذیرفته نمی‌­شوند و مورد حمایت قرار نمی‌­گیرند.

۳-اجباری کردن مشارکت داوطلبانه برای کارمندان: بعد از آنکه برنامه‌­های داوطلبانه شکل می­‌گیرند، شرکت‌­ها اغلب مجبور می­‌شوند تا آنجا که می‌­توانند افراد بیشتری را درگیر کنند. متاسفانه این موضوع باعث می­‌شود که کارمندان را برای داوطلب شدن تحت فشار بگذارند و به نوعی برنامه داوطلبانه را اجباری کنند. اگر افراد احساس کنند که در صورت مشارکت در یک کار پاداش می‌­گیرند و در غیر اینصورت تنبیه می‌­شوند، انگیزه ذاتی و رضایت از آن فعالیت را از دست می‌­دهند.

بهترین راهکارهای مقابله با بروز مشکلات

اگرچه شرکت­‌ها ­باید از تحت فشار قرار دادن کارمندان برای داوطلب شدن پرهیز کنند، اما می‌­توانند برای ترغیب آنها به مشارکت اقداماتی انجام دهند.

اولویت دادن به امور معنادار: بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، تجربیات فعالیت­‌های داوطلبانه ­باید معنادار باشد تا بتواند برای کارمندان به‌طور طبیعی جذاب شوند. مثلا وقتی بدانید که هوا در حال سرد شدن است و کمک مالی شما صرف خرید پتو برای افراد بی­‌خانمان یا کودکانی خواهد شد که در فصل سرما به پتو نیاز دارند، کمک شما معنای بهتری پیدا می‌­کند و بیشتر احساس رضایت می‌­کنید.

حال سوال این است که چگونه شرکت­‌ها می‌­توانند مطمئن شوند فرصت­‌های داوطلبانه‌­ای که در اختیار کارمندان خود قرار داده‌­اند معنادار است؟ افراد معنا را به سه طریق از موقعیت‌­های گوناگون دریافت می‌­کنند: یک، وقتی هدف و ارزش کاری که انجام می‌­دهند را می‌­بینند؛ دو، وقتی احساس فایده‌­بخشی و اثرگذاری می‌­کنند و سه، وقتی احساس می­‌کنند که ارزشمند هستند. بهترین برنامه­‌های داوطلبانه تلفیقی از این سه احساس را ارائه می‌­کنند. در برنامه­‌هایی که خوب طراحی شده‌­اند راه‌­هایی یافت می‌­شوند که حتی فعالیت­‌های پیش‌­پا افتاده را دارای معنا و مفهوم می‌­کنند.

ایجاد تعادل میان اشتیاق کارمندان

مدیران هنگام تصمیم برای انتخاب بین یک برنامه داوطلبانه یا یک رویکرد آزاد با چالش مواجه می­‌شوند. منافع کارکنان و حس معنادار بودن کارها برای آنها وقتی به حداکثر می‌­رسد که خودشان انتخاب‌­ها را انجام دهند و بر پروژه‌­هایی تمرکز کنند که به شخصه به آنها علاقمند هستند. اما این احتمال بیشتر است که برنامه­‌های منظم و دارای ساختار تعامل بین کارکنان را افزایش دهد و موجب به اشتراک گذاشتن تجربیات آنها شود، در چنین حالتی اخلاقیات و کار تیمی بهبود می‌­یابد.

یافته‌­ها نشان می­‌دهد که شفافیت و ارتباطات نقش کلیدی ایفا می‌­کنند: رهبران ارشد باید هرگونه ابهام را برطرف کنند و این موضوع تایید می‌­کند که برنامه داوطلبانه بخشی از استراتژی یک کسب و کار است که پایه و اساس یک شرکت و همه کارکنان از آن بهره‌­مند می‌­شود.

مشارکت سایر ذینفعان

روش دیگر برای افزایش تاثیرگذاری برنامه‌­های داوطلبانه، گسترش مرزهای آنها به فراتر از مشارکت معمول و سنتی کارکنان است. شرکت­‌هایی که دریافت‌­کنندگان خدماتشان، تامین‌­کنندگانشان، کارکنان بازنشسته­‌شان و حتی اعضای هیات مدیره‌­شان را در برنامه‌­های داوطلبانه خود مشارکت می‌­دهند، از مزیت تعداد بیشتر متخصصان و مشارکت گروهی غیرمنتظره اما مفید از ذینفعان برخوردار می‌­شوند.

با پرورش بهره‌­وری کارکنان، بهبود مشارکت آنها و تعمیق ارتباطات یک شرکت با جامعه‌­ای که به آن خدمت می­‌کند، برنامه داوطلبانه شرکت‌ها می‌­تواند ارزش‌­هایی اساسی برای شرکت­‌ها به ارمغان بیاورد. دستیابی به چنین پاداش گرانبهایی نیازمند برنامه‌­ریزی و ملاحظاتی خردمندانه است. شرکت‌­ها باید از مسیرهای آسان برای برنامه­‌های داوطلبانه‌­شان اجتناب کنند، مسیرهایی همچون تقلید از دیگران، تمرکز بر پروژه‌­های باب میل مدیران و مجبور ساختن کارکنان به مشارکت. در عوض آنها باید موقعیت و توانمندی­‌های خاص شرکت خود را در نظر بگیرند، بر علاقمندی­‌ها و مشارکت کارکنان سرمایه‌­گذاری کنند تا بتوانند معنادارترین فرصت­‌های داوطلبانه ممکن را عینیت ببخشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
در حال ثبت ...
نظر شما ثبت شد. از مشارکت شما سپاسگزاریم.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
https://afraway.org