7 روش ایجاد انگیزه در نیروهای داوطلب

انرژی دادن مجدد به نیروهای داوطلب، به کمی خلاقیت نیاز دارد که ارزش وقتی که صرف آن می­‌شود را دارد. با تماس گرفتن و گوش دادن به حامیان خود، با خستگی ناشی از دلسوزی و شفقت در آنها مبارزه کنید.

به گزارش «چریتی‌دیجیتال» (charitydigital)، مخاطبان در سراسر جهان، از تماس‌­هایی که برای اقدام کردن صورت می­‌گیرد، اشباع می‌­شوند. چرخش ناگهانی از کمک‌­هایی که در زمان بلایای طبیعی اعطا می‌­شد به سوی کمک­‌هایی که برای «کووید-19» اهدا می‌­شود، موجب تغییر شرایط روحی داوطلبان و حامیان شده است. علائمی که تحت عنوان خستگی ناشی از شفقت توصیف می­‌شود عبارتند از بی‌­علاقگی، درماندگی، و کمبود انرژی. مجله «روانشناسی امروز» (Psychology Today) درباره افرادی که به کار خیریه مشغولند می‌­گوید: «افرادی که به شکل فعال به کار خیریه یا داوطلبانه مشغولند، ممکن است احساس کنند نمی‌­توانند انرژی، زمان یا پول بیشتری را صرف بیرون آوردن دیگران از مخمصه کنند، زیرا درخواست‌­های کمک آنها را ناتوان و فلج کرده است، و چالش‌­های این جهان نیز هیچگاه تمامی ندارد.»

از آنجا که قربانیان زیادی وجود دارند که به کمک نیاز دارند، تعجبی ندارد که داوطلبان دیگر علاقه‌­ای به کمک به دیگران و تاثیرگذاری، نداشته باشند. در این گزارش هفت روش معرفی می­‌کنیم تا انرژی از دست رفته را، به نیروهای داوطلب خود برگردانید.

1. از داوطلبان خود تشکر کنید

این کار ساده به نظر می‌­رسد اما تشکر کردن از حامیان­تان، انرژی آنها را افزایش می‌­دهد تا بیشتر، خود را وقف کار کنند. نشان دادن سپاسگزاری و به زبان آوردن آن، نرخ حفظ انرژی را افزایش می­‌دهد و داوطلبان را تبدیل به حامیانی بلندمدت می‌­کند. برای مقابله و اجتناب از خستگی شفقت، وقت بگذارید و از داوطلبان، از ته دل سپاسگزاری کنید. در شروع کار، از مشارکت آنها تشکر کنید، تشکری از ته قلب و بدون درخواست کمک مالی یا اختصاص وقت بیشتر.

2. استفاده از تصویرسازی مثبت

سعی کنید فضایی شاد برای نیروی کار داوطلب خود به وجود آورید. تصویرسازی مثبت نشان می­‌دهد کمک‌­های مردمی و کار داوطلبان، چطور بر افرادی که این کمک­‌ها را دریافت می‌­کنند، تاثیر می‌­گذارد. مشاوران «لایک چریتی» (Like Charity) می‌­گویند: «موسسات نیکوکاری­ می‌­توانند از تصاویر داوطلبان یا جمع‌­آوری کمک مردمی که انجام داده‌­اند استفاده کنند تا گروهی از افرادی را نشان دهند که به خواست خود از این کار دفاع کرده یا کمک مردمی جمع­‌آوری می‌­کنند. خیرینی که تبلیغات مثبت را مشاهده می‌­کنند، به طور متوسط کمک­‌هایی به ارزش 45 درصد یا بیشتر انجام داده‌­اند.

برای افزایش احساس مثبت، دریافت‌کنندگان کمک را تشویق کنید تا از داوطلبان تشکر کنند. به خاطر داشته باشید راه‌­های خلاقانه‌­ای برای انجام این کار وجود دارد. می‌­توانند یک ویدئو ضبط کنند، یک پیام شخصی دیجیتالی بفرستند، تصویری را نمایش دهند که همگی موجب مبارزه با خستگی ناشی از شفقت می­‌شود.

3. تعیین مرزها

مرزها و محدودیت‌­هایی تعیین کنید و به داوطلبان خود فرصت دهید استراحت کنند و آرام شوند. تنظیم مرزها بیشتر اوقات بر عهده مدیر داوطلب است. مطمئن شوید نقش­‌هایی که داوطلبان ایفا می‌­کنند، به خوبی تعریف شده است و هیچ کس کار اضافه انجام نمی‌­دهد. برای مدیریت حامیان خود، می­‌توانید از سیستم‌­های CRM استفاده کنید زیرا رد کسانی که داوطلب شده‌­اند و زمان داوطلب شدن آنها را نگه می‌­دارد.

4. سازماندهی کنید

مطمئن شوید برنامه داوطلب شما به خوبی تنظیم شده و به‌روزرسانی شده است. برای مقابله با خستگی ناشی از شفقت، موسسات نیکوکاری به همه جزییات کاری داوطلبان خود نیاز دارند، درست مانند اینکه این داوطلبان، کارمندان خود آنها باشند. نام، ساعات کاری، اولویت‌­ها و مهارت‌­های تخصصی داوطلبان را یادداشت کنید. سیستم­‌های مدیریت داوطلب، با ارائه همه جزییات مربوط به اینکه چه کسی، در چه زمان و مکانی، چه کاری را انجام داده است، با خستگی ناشی از شفقت مبارزه می‌­کنند. سپس مدیران برنامه می‌­توانند برنامه‌­ریزی موثری درباره مجموعه مهارت‌­های داوطلبان داشته باشند.

مدیران دیجیتال موسسات نیز می‌­توانند تقویم و زمانبندی را مدیریت کنند تا مطمئن شوند فروپاشی روانی و خستگی ناشی از شفقت رخ نمی‌­دهد. وقتی می­‌دانید داوطلبان برنامه شلوغی دارند یا بعید است بتوانند در کمک‌­رسانی شرکت کنند، از آنها درخواست اختصاص وقت نکنید. نکته بسیار تخصصی که برای مدیران دیجیتال موسسات مطرح می‌­کنیم این است که از خروجی سیستم برای اندازه‌­گیری روند کمک­‌ها و داوطلبی، استفاده کنند.

5. درخواست بازخورد کنید

داوطلبان نقشی حیاتی و معمولا بسیار پرکار دارند. برخلاف کارمندان خیریه، داوطلبان به ندرت فرصت می­‌کنند به مدیران بازخورد دهند. فقط به این فکر کنید که داوطلبان شما کارها را انجام می‌­دهند اما شانس این را ندارند که درباره نگرانی­‌های احتمالی خود با شما صحبت کنند. برای مبارزه با خستگی ناشی از شفقت و ناامیدی­‌های ناشی از آن، با آنها درباره نگرانی‌­هایشان گفتگو کنید.

اگر کسی درباره وجوه احساسی کار خود مشکل دارد، بهترین فردی که می‌­تواند در این باره با او صحبت کند، اشخاص دیگری در همان سمت هستند. اطمینان یابید جلسات کافی برگزار می‌­کنید تا همه دور هم بنشینند و درباره وجوه سنگین یک پروژه صحبت کنند. همچنین بهتر است سازمان نیز دسترسی به مشاوره تخصصی را فراهم کند تا افراد از آن استفاده کنند.

6. به داوطلبان کمک کنید ارتباط برقرار کنند

با ساخت شبکه ارتباطات، از خستگی ناشی از شفقت اجتناب کنید. برای کارکنان موسسات نیکوکاری و داوطلبان، به یک میزان مهم است که روزهای بیرون رفتن و رویدادهای اجتماعی را هماهنگ کنند. رویدادها کمک می­‌کنند تیم رفاقتی و تجربیات مشترک بسازیم. همچنین این رویدادها با خستگی ناشی از شفقت نیز مبارزه می‌­کنند، زیرا داوطلبان احساس می­‌کنند هدف مشترکی دارند و در مواجهه با شرایط سخت، کسی را دارند که به او تکیه کنند. به خاطر داشته باشید رویدادهای اجتماعی را با یکدیگر ترکیب کنید تا بیشترین تعداد داوطلبان ممکن را وارد حوزه کار خود کنید.

7. سلامت روان را در اولویت قرار دهید

هرچند داوطلبان برای کاری که انجام می‌­دهند دستمزد نمی­‌گیرند، اما آنها بخشی از تیم شما هستند. برای قدردانی کامل از کارشان، لازم است از آنها مراقبت کنید. منابع سلامت روان را در دسترس­‌شان قرار دهید. موسسات­ بزرگ و کوچک می‌­توانند درباره مسیر رو به جلو، راهنما تهیه کنند تا داوطلبان بدانند که شرایط آنها را جدی می‌­گیرید.